Premier Saksonii wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1


Premier Saksonii Michael Kretschmer wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1, który został zniszczony w wyniku wybuchu i którym rosyjski gaz ziemny był transportowany do Niemiec. „Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego nie mielibyśmy teraz rozpocząć prac nad zabezpieczeniem i naprawą tego rurociągu”, powiedział telewizji „Welt”.

Rurociąg został „wysadzony w powietrze w wyniku ataku, przestępstwa” – stwierdził polityk CDU. Zażądał od rządu federalnego informacji na temat tła ataku. Jego zdaniem ludzie w Niemczech chcieliby się dowiedzieć, czy rząd federalny wiedział, że amerykańska służba wywiadu zagranicznego, CIA, ostrzegała przed atakiem.

Kretschmer stwierdził także: „Jeśli wierzymy w nasze zachodnie wartości, których tak mocno bronimy, to musimy również wierzyć, że w pewnym momencie ludzie w Rosji również się do nich przekonają i będą tego chcieli”. Dlatego też nie pozwoliłby, aby „kontakty ze społeczeństwem obywatelskim zostały zerwane”.

Należy jednak zrobić wszystko, aby zapewnić, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie powiedzie się, powiedział Kretschmer. „Ukraina jest suwerennym krajem, a atak jest wielką zbrodnią. Trzeba pomóc temu krajowi, ale chodzi również o powstrzymanie tego umierania, a także ograniczenie zagrożenia, jakie stanowi ono dla nas w Europie”.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj