Społeczna izolacja może uszkadzać kości

domena publiczna

W badaniu na myszach, samce odizolowane od innych osobników miały coraz słabsze kości. Już wcześniej społeczną izolację wiązano z większym ryzykiem różnych chorób i śmierci.

W czasie corocznej konferencji Endocrine Society, naukowcy z amerykańskiego MaineHealth Institute for Research donieśli o kolejnym, potencjalnym skutku ograniczonych kontaktów z innymi.

„Społeczna izolacja jest potężną formą psychospołecznego stresu i stanowi rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego, zwłaszcza wśród osób starszych” – mówi główna autorka odkrycia, dr Rebecca Mountain. – „Już przed pojawieniem się pandemii COVID-19, która znacznie zwiększyła liczbę osób cierpiących z powodu odosobnienia, specjaliści martwili się rosnącą 'epidemią samotności'”.

Badaczka przypomina, że społeczna izolacja wiąże się z większym ryzykiem wielu schorzeń u ludzi. Cierpi zdrowie psychiczne i rosną ogólne wskaźniki zachorowalności i śmiertelności.

„Dotychczasowe badania kliniczne wykazały, że stresogenne czynniki psychospołeczne oraz wynikające z nich zaburzenia zdrowia psychicznego są głównymi czynnikami ryzyka osteoporozy i złamań, które w największym stopniu dotykają osoby starsze. Jednak wpływ społecznej izolacji na kości nie został dotychczas dokładnie zbadany” – zwraca uwagę dr Mountain.

W opisanym teraz eksperymencie naukowcy, przez cztery tygodnie poddawali dorosłe myszy albo izolacji społecznej (jedna mysz na klatkę) albo trzymali je w grupach (cztery myszy na klatkę). Zauważyli, że u samców izolacja spowodowała znaczące pogorszenie stanu kości, w tym zmniejszenie ich gęstości mineralnej.

Nie dotyczyło to jednak samic.

„Ogólnie rzecz ujmując, według naszych danych społeczna izolacja ma dramatyczny negatywny wpływ na kości samców myszy, ale może działać za pośrednictwem różnych mechanizmów lub w innym czasie u samic” – mówi dr Mountain.

„Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób wyniki te przekładają się na ludzi” – dodaje. Jej zespół planuje więc prowadzenie dalszych testów na myszach i z udziałem ochotników.

„Nasze badania dostarczają istotnych wskazówek odnośnie działania izolacji społecznej na kości. Mają kluczowe znaczenie kliniczne w czasie, gdy borykamy się z długoterminowymi skutkami zdrowotnymi związanymi ze wzrostem izolacji z powodu pandemii COVID-19” – podkreśla dr Mountain. (PAP)

Marek Matacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj