Prezes PiS: kto z góry zakłada porażkę, nie wygra biegu; dlatego nie rozważam, kto mógłby być naszym koalicjantem


Kto z góry zakłada porażkę, nie wygra biegu. Ja chcę wygrać i dlatego w tym momencie nie rozważam, kto mógłby być naszym koalicjantem. Konfederacja obecnie głosi idee bardzo odległe od naszych, a Trzecia Droga to dość egzotyczny sojusz – powiedział w sobotę wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w radiu RMF FM.

Kaczyński w radiu RMF FM został zapytany o ewentualnych przyszłych partnerów koalicyjnych dla PiS po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kontekście sondaży niedających PiS szans na samodzielną większość. „Kto z góry zakłada porażkę w jakimś (…) biegu, to na pewno go nie wygra. Ja chcę wygrać i w związku z tym nie zakładam tego, żeby w tym momencie rozważać, kto mógłby być naszym koalicjantem” – odpowiedział prezes PiS.

Dopytany, czy bliżej PiS do Konfederacji czy sojuszu z PSL i Polską 2050 Szymona Hołowni, czyli Trzeciej Drogi, odparł: „Jeżeli chodzi o Konfederację, to jest troszeczkę terra incognita. (…) Nie wiem dokładnie, jaka będzie ta nowa Konfederacja, na razie to było kilka bardzo oryginalnych osób. Jedną z nich znałem od dziesięcioleci, ale pozostałych nie. A ta nowa Konfederacja, jak wskazują sondaże – choć nie wiem na pewno – będzie znacznie liczniejsza. Będą to także ludzie młodzi, wybijający się w tej chwili, i głoszący w tym momencie idee bardzo odległe od tych, które my głosimy” – zauważył Kaczyński.

„Natomiast jak to będzie później wyglądało w praktyce – zobaczymy. Nie mówię tego w kontekście przyszłej koalicji, mówię to po prostu jako moją ocenę. Natomiast jeśli chodzi o ten sojusz – mówię o Trzeciej Drodze – to jest on dosyć egzotyczny, bo PSL jest następcą ZSL i to widać, można powiedzieć, w każdym jego ruchu” – stwierdził wicepremier.

„Ten bagaż jest widoczny. Natomiast co do pana Hołowni – to nie naprawdę nie jestem w stanie się wypowiedzieć, bo nie chcę powtarzać tego, co wszyscy wiedzą, na przykład o łzach nad konstytucją. Oryginalny zabieg. Jeśli chodzi o jego ocenę jako polityka, to nie chcę w tej chwili o tym mówić, bo wiem tak naprawdę bardzo niewiele” – dodał prezes PiS.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj