Prof. Szczerski: Jan Matejko świadomie wybrał polskość


Jan Matejko to artysta na wskroś krakowski, a co ciekawe, pochodzący ze spolonizowanej rodziny czesko-niemieckiej. Świadomie wybrał polskość. Chciał być częścią polskiej kultury, którą potem tak wspaniale malował – powiedział PAP.PL prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

185 lat temu w Krakowie urodził się Jan Matejko, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego w XIX w.; autor takich obrazów jak „Bitwa pod Grunwaldem”, „Kazanie Skargi”, „Hołd pruski”, „Sobieski pod Wiedniem”, „Reytan na sejmie warszawskim 1773 roku”, „Unia lubelska”, „Stańczyk”, „Batory pod Pskowem”, „Konstytucja 3 Maja”, „Kościuszko pod Racławicami”, a także cyklu „Poczet królów i książąt polskich”.

W tym roku przypada 185. rocznica urodzin malarza, 130. rocznica śmierci oraz 125. rocznica powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Muzeum Dom Jana Matejki.

Matejko był wśród inicjatorów powołania w 1879 r. Muzeum Narodowego w Krakowie w 1879 r. Do końca życia współpracował z tą placówką. Tam także, w czwartek 22 czerwca, otwarta została wystawa „Matejko. Malarz i historia”.

„Wystawa odbywa się z okazji obchodów roku Jana Matejki, ustanowionego przez Senat RP. Jednocześnie czcimy urodziny Jana Matejki” – powiedział w rozmowie z PAP.PL prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak ocenił, Matejko to artysta na wskroś krakowski, a, co ciekawe, pochodzący ze spolonizowanej rodziny czesko-niemieckiej. „Świadomie wybrał polskość. Chciał być częścią polskiej kultury, którą potem tak wspaniale malował” – podkreślił.

Prof. Szczerski wskazał, że na wystawie można oglądać ponad 300 obiektów, wiele obrazów, prac graficznych, szkiców i dowodów uznania, jakimi cieszył się Matejko. „To wybitna sztuka, którą warto odkrywać na nowo” – podkreślił prof. Szczerski.

Wystawa „Matejko. Malarz i historia” czynna będzie do 7 stycznia 2024 r. Prezentowane na niej dzieła pochodzą z różnych instytucji kultury, m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Materiał dostępny na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1589089%2C185-urodziny-jana-matejki-dyrektor-muzeum-narodowego-w-krakowie-jego oraz na platformie wideo: https://wideo.pap.pl/videos/68467/

(PAP)

Autorka: Anna Nartowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj