Zimując w borsuczych norach, komary pomagają przetrwać niektórym wirusom

komar.jpg

Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków. Będąc nosicielem patogenów, komar „pomaga” niektórym wirusom przezimować na terenie Europy – wynika z badań naukowców z Niemiec i Polski.

Późna wiosna i lato to okresy, kiedy najintensywniej odczuwamy obecność komarów w otoczeniu. Wynika to z faktu, że populacje komarów, które przezimowały, intensywnie zwiększają wówczas swoją liczebność, a aura sprzyja przebywaniu na zewnątrz, co naraża ludzi na ataki krwiopijnych samic. Problemy z komarami powracają co roku i są powszechne, dlatego należałoby się spodziewać, że przynajmniej o pospolicie występujących gatunkach w Europie naukowcy wiedzą prawie wszystko. Niestety tak nie jest, nawet w podstawowej wiedzy o pospolicie występujących gatunkach znajdują się zadziwiające braki – czytamy w informacji prasowej przesłanej serwisowi Nauka w Polsce przez dr. hab. Łukasza Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jednego z autorów nowych badań dot. komarów.

Badania te przeprowadzili naukowcy z Niemiec i Polski, swoje wnioski opisali na łamach „One Health”.

Jako przykład takich braków naukowcy podają komara Culex torrentium, pospolitego na terenie Polski i w całej Europie. Morfologicznie samice są praktycznie nierozróżnialne od komara brzęczącego Culex pipiens. Samce tych gatunków morfologicznie łatwo odróżnić, lecz one nie zimują i nie atakują ludzi.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97099%2Czimujac-w-borsuczych-norach-komary-pomagaja-przetrwac-niektorym-wirusom.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj