Eksperci: popyt na mieszkania z klimatyzacją nawet dwukrotnie wyższy

W maju zapotrzebowanie na najem mieszkań z klimatyzacją wzrósł o 91 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok temu, natomiast popyt na zakup klimatyzowanych mieszkań zwiększył się o 38 proc. rdr – podali w poniedziałek eksperci Otodom na podstawie wyszukiwań w serwisie.

Według danych serwisu w maju o 69 proc. rdr wzrosła liczba wyszukiwań lokali z klimatyzacją. Jak podkreślono, klimatyzacją w mieszkaniu są zainteresowani przede wszystkim najemcy. Lokali na wynajem z takim udogodnieniem jest jednak dwukrotnie mniej niż tych na sprzedaż.

 

W maju w serwisie Otodom odnotowano wzrost o 91 proc. rdr zapytań o mieszkania na wynajem z klimatyzacją. Wzrost wyszukiwań w kategorii sprzedaż wyniósł natomiast 38 proc. rdr.

 

Analitycy Otodom zauważyli, że według historycznych danych z serwisu mieszkania z klimatyzacją cieszą się największą popularnością w lipcu i w sierpniu. Odnotowane w maju wzrosty zainteresowania takimi lokalami pokazują, że popyt na mieszkania z klimatyzacją wyprzedził letnie upały – stwierdzili eksperci.

 

Wskazali, że znalezienie takiego lokalu jest łatwiejsze w dużych ośrodkach miejskich takich, jak Warszawa, Kraków i Wrocław albo w mniejszych miejscowościach nadmorskich. Największy wybór ofert sprzedaży mieszkań z klimatyzacją mieli do dyspozycji poszukujący w województwach mazowieckim i śląskim. W obu było to w maju ponad 1,6 tys. mieszkań.

 

Jeśli pod uwagę weźmie się tylko rynek pierwotny, to tu liderem jest województwo śląskie z ofertą niemal dwukrotnie większą niż w drugim pod tym względem województwie małopolskim. Na rynku wtórnym najwięcej ofert znajdowało się w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu pod tym względem z niemal taką samą ofertą były województwa małopolskie i dolnośląskie.

 

Większość, bo 70-80 proc. lokali z klimatyzacją na sprzedaż dostępnych było w największych miastach tych województw: w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

 

Na rynku pierwotnym w województwach nadmorskich mieszkania na sprzedaż z klimatyzacją można było znaleźć także poza dużymi miastami. Oprócz Gdańska i Gdyni, gdzie skoncentrowało się 66 proc. oferty z województwa pomorskiego, łącznie ponad 25 proc. takich lokali było dostępnych w przylegających powiatach nowodworskim i puckim. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z klimatyzacją w Zachodniopomorskiem miały natomiast do dyspozycji stosunkowo dużą pulę ogłoszeń w okolicach Kołobrzegu (37 proc.) i Gryfina (17 proc.).

 

W kategorii najem najwięcej mieszkań z klimatyzacją było w maju w województwie mazowieckim – prawie 38 proc. wszystkich dostępnych w serwisie lokali na wynajem z klimatyzacją. Na kolejnych miejscach pod względem udziału ofert z klimatyzacją uplasowały się województwa dolnośląskie (18 proc.) i małopolskie (14 proc.). O tym jak mały jest to wciąż wybór świadczyć może fakt, że w sześciu województwach liczba takich mieszkań na wynajem nie przekracza 50 – podkreślili analitycy.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj