Gliński: bez dziedzictwa kulturowego nie istniejemy, jako wspólnoty

fot. youtube

Bez dziedzictwa kulturowego nie istniejemy, jako wspólnoty. Jesteśmy słabi, potrafimy się rozsypać, nie jesteśmy w stanie także podołać wyzwaniom współczesności – powiedział we wtorek w Bratysławie, po spotkaniu Ministrów Kultury V4, szef MKiDN Piotr Gliński.

We wtorek w Bratysławie z udziałem szefa MKiDN Piotra Glińskiego odbyło się uroczyste podpisanie komunikatu Ministrów Kultury V4 oraz briefing prasowy podsumowujący 32. spotkanie Ministrów Kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.

„To jest faktycznie pierwsze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w kulturze od czterech lat. Ta przerwa była dotkliwa, wszyscy to odczuwaliśmy. Bardzo się cieszę, że to spotkanie było tak przyjaźnie, a jednocześnie bardzo profesjonalnie zorganizowane” – powiedział Gliński.

Jak mówił, „Grupa Wyszehradzka od dwóch dni, chyba wyraźnie zaistniała w polityce europejskiej, potwierdziła swoją wagę, istotę, bo to są te formaty związane ze wzmocnieniem, funkcjonowaniem Europy Środkowo-Wschodniej”.

„Projekt Trójmorza, Trójkąt Lubelski, Grupa Wyszehradzka i wszystkie inne projekty tego typu są szalenie istotne. To jest dobra wiadomość przede wszystkim dla naszych wspólnot narodowych, dla naszych krajów, ale to jest także dobra wiadomość dla Europy, a także naszych partnerów na Wschodzie” – ocenił minister kultury. Jak mówił, „musimy budować te relacje polityczne w naszym regionie Europy także dlatego, że nie wszyscy w równym stopniu doceniają znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej”. „To jest szalenie istotne, także poprzez budowanie relacji w kulturze, bo od kultury zależy wszystko – nasza tożsamość, perspektywy rozwojowe dla naszych krajów, państw, społeczeństw” – wskazał szef MKiDN.

„To też zostało potwierdzone, to głębokie rozumienie tożsamości kulturowej, dziedzictwa kulturowego. Rozumienie tego, że bez dziedzictwa kulturowego nie istniejemy, jako wspólnoty. Jesteśmy słabi, potrafimy się rozsypać, nie jesteśmy w stanie także podołać wyzwaniom współczesności. To jest wiadomość także dla całej Europy, że bardzo istotne jest dbanie, pod każdym względem, o rozwój dziedzictwa narodowego, a także współpraca w tym względzie. Można współpracować, można wymieniać doświadczenia” – powiedział szef resortu kultury.

Podziękował także za to „wspólne myślenie”. „Nawet, jeżeli są jakieś różnice w podejściach, to także dobrze pojęty liberalizm rozumie, że kwestie dziedzictwa kulturowego są i powinny być pierwszoplanowe dla funkcjonowania wspólnot” – dodał.

„Bardzo ważnym komunikatem z naszego spotkania jest komunikat dot. znaczenia dziedzictwa dla przetrwania narodu w sytuacji zagrożenia. Mamy wojnę na Ukrainie wywołaną agresji Rosji na niepodległą Ukrainę i w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w naszym komunikacie, jest także wspólne odniesienie do pomocy i zaangażowania w pomoc dla kultury Ukraińskiej. Za to też dziękuje wszystkim stronom naszego porozumienia” – dodał. Ocenił, że „musimy być gotowi na zagrożenia związane z agresją, bo Syria, teraz Ukraina, wiele innych niestety miejsc na świecie, wskazuje, że państwa muszą być gotowe na ochronę dziedzictwa w tym obszarze”.

Podkreślił, że „nasze doświadczenia środkowo-europejskie są szczególne”. „Mamy dobrze przygotowane ekipy specjalistów i tradycje w dbaniu o to, co ktoś chciał zniszczyć. A trwamy dzięki temu, że nie daliśmy sobie tego zniszczyć na trwałe, że odbudowywaliśmy to, co ktoś celowo chciał zniszczyć, żeby zniszczyć kulturę, tożsamość, nasze wspólnoty narodowe. I tym na spotkaniu się zajmowaliśmy” – przekazał Gliński. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Piotr Górecki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj