Marszałek Witek: Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by wyniszczyć naród ukraiński


Rosja stworzyła bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji dzieci, by doprowadzić do wyniszczenia narodu ukraińskiego; państwo, które podnosi rękę na najbardziej niewinnych, zasługuje na najwyższe potępienie, a jego działania na najwyższą możliwą karę – powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Witek wzięła udział w spotkaniu w sprawie wzmocnienia reakcji legislacyjnej na zagrożenia związane z handlem ludźmi w odniesieniu do uchodźców ukraińskich.

„To bardzo cenne, że możemy spotkać się dziś wspólnie w międzynarodowym gronie, bo tylko wspólne i międzynarodowe działania dają szansę, aby skutecznie podjąć się tego ogromnego wysiłku. Handel ludźmi to okrutny proceder, który ingeruje w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym” – mówiła marszałek Sejmu.

Jak zaznaczyła, w kontekście Ukrainy handel ludźmi przybiera bardzo różne formy, ale dotyczy bardzo często kobiet i dzieci. „W warunkach wojny i uchodźstwa stają się one dla handlarzy łatwymi ofiarami” – mówiła. „Kobiety i dzieci z narzędzi wojny i terroru stają się przedmiotem usług” – dodała.

Przytoczyła też dane mówiące o tym, że od początku konfliktu na Ukrainie internetowe wyszukiwanie usług seksualnych ukraińskich kobiet i dzieci wzrosło o 600 proc. „Wzrósł także handel kobietami w ciąży” – dodała Witek.

Marszałek Sejmu zwróciła również uwagę, że dzieci stają się obiektem „innego okrutnego procederu”. „Ten proceder to bezlitosny mechanizm nielegalnej adopcji, jaki Rosja stworzyła do wyniszczenia narodu ukraińskiego” – oceniła. „Rosja porywa je z domów na swoje terytorium, przetrzymuje w obozach resocjalizacji, przemocą wyrywa z nich tożsamość, a następnie umieszcza w rosyjskich rodzinach w ramach pieczy zastępczej lub adopcji. Prowadzi handel ludźmi na rzecz swojego narodu i imperialnych planów” – mówiła Witek.

Marszałek zastanawiała się, czy tak powinien wyglądać współczesny świat. „Czy w ten sposób postępuje cywilizowany kraj, który szanuje fundamentalne zasady? Tak zachowują się wojenni zbrodniarze i terroryści, tak działa anarchiczna dyktatura, która nie wyciąga z historii żadnych lekcji, która nie uznaje żadnych świętości. Państwo, które podnosi rękę na najbardziej niewinnych – na dzieci i na młodzież – zasługuje na najwyższe potępienie, a jego działania na najwyższą możliwą karę” – podkreśliła Witek. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Daria Kania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj