ONZ: Rosjanie przeprowadzili 77 masowych egzekucji ukraińskich cywilów


77 masowych egzekucji cywilów zatrzymanych przez siły rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych od początku inwazji rosyjskiej na ten kraj – podano w raporcie, przedstawionym we wtorek w Genewie.

Wysoki komisarz NZ ds. praw człowieka naliczył 864 przypadki arbitralnych zatrzymań obywateli Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne, w tym dzieci i osób starszych

„Rosyjskie siły zbrojne, siły porządkowe i władze więzienne dopuszczały się tortur i generalnie złego traktowania zatrzymanych cywilów” – podała ONZ.

Raport dotyczy okresu od początku inwazji 24 lutego zeszłego roku do 23 maja roku bieżącego.

ONZ podała też, że zanotowano 75 przypadków arbitralnych zatrzymań ze strony ukraińskich służb bezpieczeństwa, przeważnie osób podejrzewanych o wykroczenia związane z wojną. „Ponad połowa zatrzymanych była torturowana lub źle traktowana przez ukraińskie służby bezpieczeństwa. Dochodziło do tego podczas przesłuchań” – poinformowano.

Raport oparto na 1136 rozmowach z ofiarami, świadkami i innymi osobami, 274 wizytach na miejscu oraz 70 wizytach w oficjalnych miejscach pozbawienia wolności zarządzanych przez władze ukraińskie.

Jak podkreślono, władze ukraińskie umożliwiły przedstawicielom ONZ „całkowicie swobodny, choć poufny” dostęp do wszystkich oficjalnych miejsc pozbawienia wolności, podczas gdy władze rosyjskie nie udzieliły takiej zgody mimo próśb wysokiego komisarza. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj