Teatr Modrzejewskiej w Legnicy do odwołania zawiesza działania artystyczne

Andrzej19, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zawiesza do odwołania wszelkie działania artystyczne – poinformował w oświadczeniu dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb. Powodem decyzji są problemy finansowe placówki powstałe po wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu teatru przez władze miasta.

W opublikowanym na stronie Teatru Modrzejewskiej oświadczeniu dyrektor sceny Jacek Głomb poinformował o zawieszeniu działalności artystycznej, a także edukacyjnej legnickiego teatru. Zapowiedział, że realizowane będą jedynie projekty, na które teatr pozyskał finansowanie z grantów.

 

„Nasza (i sympatyków) wizyta w na sesji Rady Miejskiej 26 czerwca br. spełzła na niczym: ani prezydent Tadeusz Krzakowski, ani nikt z władz Miasta nawet nie odniósł się do mojego wystąpienia. Prezydent milczał, nie odpowiedział też na pytania radnych. Rada Miejska Legnicy uchwaliła natomiast absurdalny apel do Zarządu Województwa Dolnośląskiego, domagając się podpisania +nowej+ umowy o współprowadzenie Teatru” – napisał w oświadczeniu dyrektor teatru.

 

Dodał przy tym, że zdaniem marszałka województwa „stara” umową wciąż obowiązuje i dlatego to sąd rozstrzygnie o (nie)skuteczności jej wypowiedzenia. „Miasto dostało już od Województwa wezwanie przedsądowe. Pozostaje nam czekać na sesję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 13 lipca br., na której radni zdecydują być może o zwiększeniu budżetu Teatru, co – mamy nadzieję – ocali go przed katastrofą” – czytamy.

 

Konflikt pomiędzy legnickim magistratem i samorządem województwa dolnośląskiego związany z finansowaniem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy trwa od czerwca 2022 r. Wówczas legnicki magistrat wypowiedział umowę, w oparciu o którą przekazywał na funkcjonowanie legnickiego teatru 1,5 mln zł.

 

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Legnicy Piotr Seifert powiedział PAP, że miasto przedłożyło w grudniu ubiegłego roku projekt nowej umowy. „Został on przedłożony marszałkowi do podpisu. W ramach nowej umowy miasto ma przekazywać teatrowi dotację w wysokości miliona zł. Te pieniądze zostały zabezpieczane w budżecie miasta na ten rok. Czekamy na podpis ze strony marszałka, aby można te pieniądze przekazywać na podstawie nowej umowy” – powiedział Seifert.

 

Z kolei, jak zapowiedział rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski, samorząd województwa przygotowuje pozew, aby na drodze sądowej wyjaśnić sprawę wypowiedzenia przez prezydenta Legnicy umowy o współfinansowanie teatru.

 

„Decyzja prezydenta Legnicy o zerwaniu umowy o współprowadzeniu legnickiego teatru podjęta w ubiegłym roku, z zaskoczenia, bez dialogu z Samorządem Województwa Dolnośląskiego, z pominięciem Rady Miejskiej w Legnicy była skandaliczna i nie pozostawiająca wątpliwości, że Prezydentowi Legnicy nie zależy na rozwoju kultury, nie zależy na Teatrze im. H. Modrzejewskiej, który jest jedną z najbardziej znanych scen teatralnych w Polsce” – ocenił rzecznik.

 

Jak zaznaczył, zgodnie z umową zawartą w 2009 roku, Miasto Legnica jest zobowiązane do współfinansowania Teatru Modrzejewskiej w kwocie nie niższej niż 1,5 mln zł rocznie. „Przez kilkanaście lat prowadzenia Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, jako wspólnej instytucji kultury wkład Samorządu Województwa Dolnośląskiego w utrzymanie Teatru wzrósł aż do 6,4 mln zł w roku 2022” – dodał.

 

Rzecznik zapowiedział też, że w trosce o zapewnienie stabilnego działania teatru, z inicjatywy marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz wicemarszałka Krzysztofa Maja, na sesji sejmiku, która odbędzie się 13 lipca zostanie przedstawiony radnym województwa projekt dofinansowania teatru kwotą 1,5 mln zł. „Jest to kwota, którą zgodnie z zawartą między Samorządem Województwa Dolnośląskiego a Miastem Legnica umową powinien przekazać w tym roku dla legnickiego Teatru prezydent Legnicy” – podkreślił. (PAP)

 

Autorzy: Agata Tomczyńska, Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj