Badania: dieta postna nie jest bardziej skuteczna niż liczenie kalorii

Jean Fortunet, CC BY 1.0, Wikimedia Commons

Popularna ostatnio tzw. dieta postna nie jest bardziej skuteczna niż odchudzanie się polegające na ograniczeniu spożycia kalorii – wynika z badań specjalistów amerykańskich. Łatwiej tylko jest ją stosować.

Według niektórych teorii ważne jest nie tylko dziennie spożycie kalorii – liczy się także to, o jakiej porze jemy. Bo nie należy jeść zbyt późno, szczególnie na krótko przed zaśnięciem. Ryzykujemy wtedy, że nawet jedząc mniej nie schudniemy.

Najnowsze sugestie są takie, że należy jeść jedynie w określonym czasie, najlepiej przez osiem godzin, od rana do popołudnia. Podgląd ten uzasadniany jest tym, że nasz organizm nie jest przystosowany do ciągłego jedzenia, w równomiernych odstępach czasowych. Nasi przodkowie nie sięgali ciągle po jedzenie, tak jak na ogół robimy to wczasach współczesnych.

Tę ostatnią hipotezę postanowiła sprawdzić dr Krista Varady z University of Illinois w Chicago. Jak informuje BBC News, specjalistka wraz ze swym zespołem przez rok obserwowała 90 osób z otyłością, podzielonych na trzy grupy. Jedna próbowała się odchudzić metodą tradycyjną, przestrzegając dziennego limitu kalorii. A był on jedną o czwarta mniejszy niż przed przystąpieniem do próby.

Druga grupa kontrolna nic nie zmieniła w swoim jadłospisie. Z kolei trzecia miała stosować się do diety postnej. Polegała ona tym, że można było jeść dowolne posiłki, pod warunkiem, że będą spożywane między 12.00 a 20.00. W ten sposób jest możliwość spożywania posiłków wieczorem, wraz z innymi członkami rodziny, kiedy jest na to największa szansa. Po upływie pół roku osoby tej grupy mogły wydłużyć spożywanie posiłków do 10 godzin w ciągu doby.

Dr Krista Varady twierdzi, że nie ma znaczenia w jaki sposób się odchudzamy. Z jej badań wynika, że w obu grupach uczestników spożycie kalorii zmniejszyło się średnio o 400 kalorii dziennie. Obojętnie, czy stosowana była dieta postna, czy liczenie kalorii. Bo w obu grupach uzyskano podobne zmniejszenie masy ciała – średnio o 5 kg (w porównaniu do grupy kontrolnej, które nie zmieniła zwyczajów żywieniowych).

Amerykańska specjalistka zwraca jedynie uwagę, że dietę postną łatwiej jest zastosować. A to ma ogromne znaczenie. „Lepszym wyborem jest to, że nie musimy ciągle liczyć kalorii, jedynie przestrzegamy pór jedzenia, bo efekty są dokładnie te same” – zaznacza. Pewnie z tego powodu – uważa – dieta ta stała się bardzo popularna. Tym bardziej, że jest skuteczna bez względu na różnice rasowe. W badaniach amerykańskich poza osobami rasy białej uczestniczyli też Afroamerykanie i Latynosi.

Zdaniem Duane Mellor z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego (BDA) najnowsze obserwacje potwierdzają, że wszystkie skuteczne diety działają w taki sam sposób – poprzez zmniejszenie spożycia kalorii. Nie inaczej. Uważa, że najbardziej skuteczna jest ta dieta, której jesteśmy w stanie przestrzegać. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj