Ukrinform: rozpoczęła się likwidacja oddziałów najemniczej Grupy Wagnera


Rozkazem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się likwidacja oddziałów najemniczej Grupy Wagnera – poinformowała agencja Ukrinform.

„Stosunek do wagnerowców na froncie ukraińskim uległ zasadniczej zmianie. Według szacunków zachodniego wywiadu z Prigożynem na Białoruś pojechało nie więcej niż tysiąc jego najemników, a inni są zmuszeni podpisywać kontrakty z ministerstwem obrony Rosji. Zgodnie z rozkazem Szojgu z 25 czerwca rozpoczęła się likwidacja Grupy Wagnera na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i zaporoskiego” – podał Ukrinform.

Agencja zaznacza, że z wagnerowców tworzone są osobne oddziały szturmowe „szwadronów samobójców”, które wysyłane są w celu odzyskania utraconych przez Rosjan pozycji.

Według Ukrinformu Kreml ma zamiar przejąć kontrolę nad „imperium Prygożyna” w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

„Oczywiście Rosja nie może zrezygnować z takiej dźwigni wpływów w Afryce, jak Grupa Wagnera. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla Kremla jest rebranding firmy z powołaniem nowych liderów. Przedstawiciele rosyjskiego MSZ poinformowali już przywódców krajów afrykańskich, że grupa będzie kontynuowała swoją działalność, ale pod nowym kierownictwem” – napisała agencja. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj