Premier: Polska i Włochy mają bardzo podobną wizję rozwoju Europy


Polska i Włochy mają bardzo podobną wizję rozwoju naszego kontynentu; nasze stanowiska są zbieżne m.in. w kwestii więzi transatlantyckich czy wsparcia dla Ukrainy – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Włoch Giorgia Meloni przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie w środę w Łazienkach Królewskich spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Liderzy rozmawiali m.in. o współpracy, gospodarce i bezpieczeństwie, w tym polityce migracyjnej i ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z Meloni podkreślił, że Polska i Włochy mają nie tylko długą historię przyjaźni i współpracy, ale także teraźniejszość opartą na wspólnym rozumieniu rzeczywistości i problemów. „Nasze kraje mają bardzo podobną wizję rozwoju naszego kontynentu, spraw, które się tutaj toczą” – dodał.

Premier powiedział, że objawia się to choćby w postrzeganiu kwestii więzi transatlantyckich, które są ważne dla bezpieczeństwa i przyszłości Europy. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Włochy pod przywództwem Meloni są „na tej samej długości fali” co Polska, jeśli chodzi o przyszłość więzi transatlantyckich.

Podobnie w przypadku nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie, gdzie jak zaznaczył, Polska i Włochy mają bardzo podobne, „żeby nie powiedzieć identyczne stanowiska” dotyczące tego, by zapewnić Ukrainie jak najmocniejsze deklaracje bezpieczeństwa.

„Wiemy doskonale, że bierność wobec Ukrainy byłaby czymś szalenie niebezpiecznym. Dlatego mimo ogromnych wysiłków w kraju dotyczących wzmocnienia naszej siły obronnej i Włochy i Polska pomagają Ukrainie dostawami broni, a jednocześnie w to miejsce wprowadzamy nową, nowoczesną broń” – powiedział.

Premier dodał, że rozmowy z premier Włoch dotyczyły także współpracy obu krajów w zakresie przemysłu zbrojeniowego. „Jest świetna włoska firma Leonardo Agusta Westland i na tej kanwie też będziemy bardzo blisko ze sobą współpracować” – powiedział.

Meloni weźmie również w środę udział w odbywającym się w Warszawie szczycie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i razem z premierem Morawieckim będzie uczestniczyć w panelu „Przyszłość Unii Europejskiej”. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj