Premier: będą zabiegał, by Sejm jak najszybciej przyjął projekt o bezpłatnych lekach


Będę zabiegał o to, by projekt ustawy przewidujący rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat został jak najszybciej przyjęty przez Sejm – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował na konferencji prasowej w Wołominie, że Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy, przewidujący rozszerzenie kręgu osób, którym przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.

Pytany podczas tej konferencji o to, kiedy Sejm zajmie się tym projektem premier zwrócił uwagę, że w lipcu są jeszcze dwa posiedzenia Sejmu. „Będę zabiegał o to, żeby ta ustawa jak najszybciej trafiła (do Sejmu), żeby była pewność po stronie seniorów, że ona zostanie jak najszybciej przez Sejm przyjęta” – powiedział szef rządu.

„Jestem bardzo dobrej myśli. Postaram się, żeby stało się to w najkrótszym możliwym terminie” – dodał.

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany o to, jak bardzo została rozszerzona lista tych leków. „My chcemy tak naprawdę podwoić liczbę w tej chwili dostępnych leków w programie 75 plus” – powiedział. Jak dodał, w tej chwili jest ponad 2 tys. pozycji na liście leków dostępnych w programie 75 plus, a ma ich być „do ponad 4 tysięcy”.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych napisano, że przywołane grupy osób są jednymi z tych, w których zapotrzebowanie na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne jest największe.

Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu – oddzielnie dla osób przed ukończeniem 18 lat i oddzielnie dla pacjentów po ukończeniu 65 lat. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj