Ambasador Ukrainy w Polsce: oddaję hołd wszystkim obywatelom II RP, pomordowanym w latach II wojny światowej

ukraina.jpeg

Solidarnie z narodem polskim dziś oddaję hołd wszystkim cywilnym ofiarom – obywatelom II RP, pomordowanym na okupowanych przez III Rzeszę terenach w latach II wojny światowej – napisał we wtorek w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

„11 lipca solidarnie z narodem polskim dziś oddaję hołd wszystkim cywilnym ofiarom – obywatelom ?? RP, pomordowanym na okupowanych przez III Rzeszę terenach w latach II wojny światowej” – napisał Zwarycz.

Złożył też wyrazy współczucia wszystkim krewnym i bliskim ofiar.

Do wpisu dołączył zdjęcie pomnika upamiętniającego ofiary Zbrodni Wołyńskiej.

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkałych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

„Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Sprawcami ludobójstwa byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często związanych z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Z wpisu ambasadora można wywnioskować że sprawcami mordów byli Niemcy skoro zbrodni dokonano na terenach przez nich okupowanych ani słowa o OUN-UPA i to dobitnie świadczy o tym że Ukraińcy nie przepraszali nie przepraszają i nie przeproszą NAS POLAKÓW za tę straszliwą zbrodnię LUDOBÓJSTWA taka jest Ukraińska wdzięczność POLAKOM za okazane im serce jakiego współczesny świat jeszcze nie widział(otwarcie swoich prywatnych mieszkań,domów aby przyjąć obcych(nawet innej narodowości)ludzi uciekającymi przed wojną w swoim kraju i to w takiej ilości)ale jak mogą przepraszać skoro Bandera,OUN,UPA są tam wiecznie gloryfikowani gdyż wiekszość Ukraińców utożsamia się z nimi bo to są ich autorytety na których Ukraińcy budują swoją tożsamość narodową i historyczną.Ukraińcy i Litwini byli są i zawsze będą WROGAMI POLSKI I POLAKÓW i MY POLACY MUSIMY BYĆ ZAWSZE TEGO ŚWIADOMI i najwyższy czas(szczególnie teraz po tak haniebnym zachowaniu się 11.07.23 strony Ukraińskiej względem NAS)zakończyć zabawę w ,,poprawność polityczną”pojednania i wybaczenia,,w imię budowania wspólnej przyszłości””itd…🇵🇱💪🇵🇱💪🇵🇱💪🇵🇱

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj