Ministrowie kultury Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

fot. youtube

W 80. rocznicę Krwawej Niedzieli minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Wydali też wspólne oświadczenie, w którym oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie resortu kultury, w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli, kulminacji rzezi wołyńskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47, na Skwerze Wołyńskim w Warszawie.

Ministrowie kultury Polski i Ukrainy wydali również wspólne oświadczenie. „Razem z naszymi Przyjaciółmi oddajemy hołd pamięci niewinnych ofiar tragedii wołyńskiej. Pamiętając o przeszłości budujemy przyszłość” – wskazali Piotr Gliński i Ołeksandr Tkaczenko.

„Kontynuujemy prace wspólnego polsko-ukraińskiego zespołu, który został ustanowiony na podstawie Memorandum o współpracy w obszarze pamięci narodowej pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi” – oświadczyli.

Jak przypomina resort kultury, zgodnie z Memorandum o współpracy w obszarze pamięci narodowej pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej i Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy z dnia 1 czerwca 2022 r. drugiego listopada 2022 r. Ukraina wydała pozwolenie na przeprowadzenie poszukiwań polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów we wsi Puźniki (obwód tarnopolski).

MKiDN podkreśla, że od kilku tygodni trwają tam prace polsko-ukraińskiego zespołu, w skład którego wchodzą przedstawiciele polskiego resortu kultury, Fundacji Wolność i Demokracja oraz Instytutu Pamięci Narodowej. „Natomiast kolejne spotkanie polsko-ukraińskiego zespołu powołanego do współpracy w obszarze pamięci narodowej odbędzie się jeszcze w lipcu we Lwowie” – zaznacza resort kultury. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj