Naturalne i nienaturalne źródła promieniowania jonizującego – czym się różnią?

Promieniowanie jonizujące – naturalne źródła

Promieniowanie jonizujące jak wspomniano we wstępie jest zjawiskiem, które występuje zarówno w sposób naturalny, jak i jest efektem działalności człowieka. Jego pomiar umożliwia licznik Geigera, czyli dozymetr osobisty, który można kupić między innymi pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera. Jakie są zatem naturalne źródła promieniowania jonizującego? Otóż, jego naturalnym źródłem jest przede wszystkim kosmos, w tym także słońce oraz ziemia. Poza tym są to różne pierwiastki, których izotopy stanowią samoczynne źródło promieniowania. W tym miejscu warto wyraźnie podkreślić, że o ile naturalne promieniowanie jonizujące występuje tak naprawdę wszędzie (nie da się go całkowicie uniknąć) to jego poziom w poszczególnych regionach świata jest różny. Przykładem lokalizacji, w której występuje bardzo wysoki poziom promieniowania jonizującego mogą być okolice irańskiego miasta Ramsar, roczna dawka promieniowania sięga nawet 132 mSv/rok (mili Siwertów). Dla porównania w Polsce średni poziom dawki promieniowania naturalnego wynosi 2,5 mSv rocznie.

Nienaturalne źródła promieniowania jonizującego

Promieniowanie jonizujące to zjawisko, które występuje nie tylko w sposób naturalny, ale jest również efektem działalności człowieka. Źródłem są w tym przypadku izotopy powstające w procesie wywołanych przez człowieka rozpadów promieniotwórczych. Poza tym promieniowanie jonizujące jest efektem działania różnego rodzaju urządzeń medycznych, których przykładem może być między innymi aparat rentgenowski, czy tomograf komputerowy. Tego typu badania wiążą się zatem z koniecznością przyjęcia konkretnej dawki promieniowania, a tego typu ekspozycja nie zagraża ludzkiemu zdrowiu. Z drugiej jednak strony warto mieć świadomość, że każde promieniowanie jest szkodliwe, co sprawia, że warto posiadać dozymetr osobisty umożliwiający jego zmierzenie.

Dlaczego warto mierzyć poziom promieniowania jonizującego?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie dozymetr osobisty umożliwia samodzielne zmierzenie poziomu promieniowania jonizującego. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim ze względu na to, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie ma szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Skutki promieniowania dzieli się w tym przypadku na deterministyczne oraz stochastyczne. Przykładem tych pierwszych może być rumień, a stochastycznym skutkiem zdrowotnym promieniowania mogą być nowotwory, które ujawniają się z reguły po wielu długich latach.

Podsumowując należy stwierdzić, że promieniowania jonizującego nie da się uniknąć, ponieważ powstaje ono zarówno jako efekt działalności człowieka, jak i występuje w sposób naturalny. W związku z tym warto zakupić własny licznik Geigera, a urządzenia tego typu są dostępne między innymi na https://www.srtech.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj