NSA do 18 lipca odroczył sprawę zażaleń na postanowienie ws. Turowa


Do 18 lipca br. Naczelny Sąd Administracyjny odroczył posiedzenie ws. zażaleń na wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. – poinformował PAP wydział informacji NSA.

Pierwotnie to niejawne posiedzenie wyznaczone było na poniedziałek, jednak sąd je odroczył – jak poinformowano – na wniosek jednego z uczestników sprawy.

„Powodem odroczenia był fakt nieupłynięcia terminu dla jednego z uczestników do wniesienia odpowiedzi na zażalenia” – przekazał wydział informacji NSA. Jak dodał, „nowy termin posiedzenia niejawnego w sprawie został wyznaczony na dzień 18 lipca br.”.

Chodzi o zażalenia na postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 maja br. Sąd ten wówczas wstrzymał – do czasu rozpoznania właściwej skargi – wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.

Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

„W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku” – informował na początku czerwca WSA. Rzeczniczka WSA podawała wówczas też, że wydane przez WSA postanowienie z 31 maja br. nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.

Tamto postanowienie było nieprawomocne i wpłynęły na nie trzy zażalenia. W pierwszej połowie czerwca informowano o złożeniu takich zażaleń przez GDOŚ i PGE GiEK.

Wtedy też o przystąpieniu do tej sprawy przed sądem administracyjnym i skierowaniu własnego zażalenia informowała Prokuratura Krajowa. Zdaniem PK, m.in. sąd nie wyjaśnił, „jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu”. Ponadto – według PK – WSA poprzestał „w zasadzie na powieleniu argumentów zaprezentowanych przez wnioskujących o wstrzymanie wykonania decyzji”.

Właśnie tymi trzema zażaleniami zajmuje się obecnie NSA i ma podjąć decyzję w ich sprawie 18 lipca.

Tymczasem w drugiej połowie czerwca WSA informował, że właściwa skarga na decyzję środowiskową – w związku z którą wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji – ma zostać rozpoznana przez ten sąd 31 sierpnia br.

Zaskarżona decyzja GDOŚ częściowo uchylała, a częściowo utrzymywała w mocy decyzję z 21 stycznia 2020 r. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego +Turów+”. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj