Do 18 lipca br. Naczelny Sąd Administracyjny odroczył posiedzenie ws. zażaleń na wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. – poinformował PAP wydział informacji NSA.
Pierwotnie to niejawne posiedzenie wyznaczone było na poniedziałek, jednak sąd je odroczył – jak poinformowano – na wniosek jednego z uczestników sprawy.
„Powodem odroczenia był fakt nieupłynięcia terminu dla jednego z uczestników do wniesienia odpowiedzi na zażalenia” – przekazał wydział informacji NSA. Jak dodał, „nowy termin posiedzenia niejawnego w sprawie został wyznaczony na dzień 18 lipca br.”.
Chodzi o zażalenia na postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 31 maja br. Sąd ten wówczas wstrzymał – do czasu rozpoznania właściwej skargi – wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.
Sprawa dotyczy decyzji GDOŚ z 30 września 2022 r. określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia: „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
„W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku” – informował na początku czerwca WSA. Rzeczniczka WSA podawała wówczas też, że wydane przez WSA postanowienie z 31 maja br. nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.
Tamto postanowienie było nieprawomocne i wpłynęły na nie trzy zażalenia. W pierwszej połowie czerwca informowano o złożeniu takich zażaleń przez GDOŚ i PGE GiEK.
Wtedy też o przystąpieniu do tej sprawy przed sądem administracyjnym i skierowaniu własnego zażalenia informowała Prokuratura Krajowa. Zdaniem PK, m.in. sąd nie wyjaśnił, „jakie konkretne zdarzenia czy okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku i nieodwracalne uszczerbki w mieniu”. Ponadto – według PK – WSA poprzestał „w zasadzie na powieleniu argumentów zaprezentowanych przez wnioskujących o wstrzymanie wykonania decyzji”.
Właśnie tymi trzema zażaleniami zajmuje się obecnie NSA i ma podjąć decyzję w ich sprawie 18 lipca.
Tymczasem w drugiej połowie czerwca WSA informował, że właściwa skarga na decyzję środowiskową – w związku z którą wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji – ma zostać rozpoznana przez ten sąd 31 sierpnia br.
Zaskarżona decyzja GDOŚ częściowo uchylała, a częściowo utrzymywała w mocy decyzję z 21 stycznia 2020 r. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia „Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego +Turów+”. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński