Anna Zalewska pyta KE o przymusową relokację nielegalnych imigrantów w Unii

EP Plenary session - Anna Zalewska

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała we wtorek pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów w UE. Polityk wnioskuje o wyjaśnienie sprzecznych sygnałów wysyłanych przez unijną komisarz ds. wewnętrznych Ylvę Johansson.

W interpelacji Zalewska przytoczyła dwie sprzeczne – jej zdaniem – wypowiedzi, których udzieliła Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. 4 lipca powiedziała ona telewizji tvn24: „We wnioskach nie ma obowiązkowej relokacji, a biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce przebywa ponad milion uchodźców z Ukrainy – jest wysoce prawdopodobne, że zgodnie z negocjowanymi przepisami, Polska sama kwalifikowałaby się do solidarności ze strony innych państw członkowskich.

Dzień później, podczas wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, Johannson stwierdziła: „Solidarność jest obowiązkowa. Komisja ma narzędzia prawne, by zapewnić egzekwowanie nowego prawa migracyjnego. Te państwa, które nie zdecydują się na relokację, będą zobligowane do pewnych działań, np. do płacenia”.

W związku z tym Anna Zalewska chce wiedzieć, jakie jest ostateczne stanowisko KE w tej kwestii i na jakiej podstawie prawnej oparte są wypowiedzi komisarz Johansson, skoro projekt Rozporządzenia w tej kwestii przyznaje prawo decyzji o wyłączeniu państwa z obowiązkowej relokacji Radzie UE. „Nie może tego zrobić ani Komisarz, ani Komisja Europejska” – podkreśliła Anna Zalewska.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj