Burmistrz Dusznik-Zdroju oskarżony o przekroczenie uprawnień ws. budowy apartamentowca w Zieleńcu oraz korupcję

fot: youtube

O przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz o przyjęcie korzyści majątkowej oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Świdnicy burmistrza Dusznik-Zdroju Piotr L. Samorządowiec jest oskarżonym w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie apartamentowca w Zieleńcu.

Burmistrz Dusznik-Zdroju został zatrzymany przez CBA 25 kwietnia. Wraz z nim zatrzymano biznesmena Ryszarda S., dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Tomasza C. oraz Józefa K. – współpracownika S.

We wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk poinformował PAP, że prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Kłodzku akt oskarżenia w tej sprawie. „Prokurator oskarżył Piotr L. o popełnienie czterech czynów polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągniecia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju” – powiedział prok. Orepuk.

Chodzi o 14-kondygnacyjny aparthotel w Zieleńcu, w którym są apartamenty na tysiąc osób. W 2019 r. lokalne media pisały o proteście mieszkańców i właścicieli pensjonatów w Zieleńcu, którzy sprzeciwiali się budowie tak dużego obiektu w tym kurorcie narciarskim. Wskazywano wówczas, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie.

„Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu” – dodał prok. Orepuk.

Prokurator podkreślił, że z ustaleń śledztwa wynika, że hotel o parametrach jakie były wskazane w decyzjach wydawanych przez burmistrza Dusznik-Zdroju nie powinien nigdy powstać w miejscu gdzie był budowany. „Wynika to m.in. z faktu, że teren gdzie powstał hotel był i jest objęty programem +Natura 2000+” – powiedział prokurator.

Piotr L. został również oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł. Według śledczy obiecano mu również kolejną łapówkę w kwocie 129 tys. zł. L. otrzymał również pożyczkę od jednego z przedsiębiorców w kwocie 50 tys. zł, której – według prokurator – nie ujawnił w oświadczeniu majątkowym.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądą również, oprócz Piotr L. i Ryszarda S, Tomasz C., Józef K. i Natalia B. Zostali oni oskarżeni o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji budowy hotelu w Zieleńcu. „Nadto Józefowi K. zarzucano również wręczanie korzyści majątkowej i obietnicę wręczenia korzyści Burmistrzowi Dusznik-Zdroju Piotrowi L.” – podał prokurator Orepuk.

Piotr L., Ryszard S, Tomasz C., Józef K. nie przyznali się do popełnienia żadnego z zarzucanych im czynów, a w złożonych wyjaśnieniach podali swoją wersję wydarzeń, która stoi w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Natalia B. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym. Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia.

Piotr L. i Ryszard L. są tymczasowo aresztowania.

Ryszard S. to biznesmen w branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. „afery hazardowej”.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj