Szczyt NATO w Wilnie/ Biden podczas spotkania z Zełenskim: mam nadzieję, że rozstrzygnęliśmy kwestię, czy Ukraina będzie w NATO; to się stanie 


Mam nadzieję, że w końcu rozstrzygnęliśmy kwestię, czy Ukraina będzie w NATO; to się stanie – powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wilnie. Dodał, że to tylko kwestia przejścia przez kilka kolejnych miesięcy.

„Mam nadzieję, że w końcu rozstrzygnęliśmy kwestię, tego, czy Ukraina jest mile widziana w NATO – to się stanie. Idziemy w dobrym kierunku. Myślę, to tylko kwestia przejścia przez następne kilka miesięcy” – oświadczył prezydent USA na początku spotkania z prezydentem Ukrainy na marginesie szczytu NATO. Zapewnił, że wyczekuje dnia, w którym Ukraina dołączy do Sojuszu.

Biden dodał też, że ze strony przywódców G7 nie było żadnych oporów przed zaoferowaniem Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa dopóki „nie stanie się to (akcesja) oficjalne”.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy skierowane do Zełenskiego o to, jak szybko po zakończeniu wojny chciałby być w NATO, Biden odpowiedział z przekąsem: „Godzinę i dwadzieścia minut. Naprawdę, zadajecie wnikliwe pytania”.

Prezydent USA wyraził też podziw dla ukraińskiej wytrwałości i odporności oraz zrozumienie dla frustracji Ukraińców, „kiedy rzeczy nie docierają do nich wystarczająco szybko”. Obiecał, że USA starają się wysyłać sprzęt tak szybko, jak to tylko możliwe i zapewnił o wsparciu Amerykanów dla Ukrainy.

Zełenski podziękował USA za wsparcie, podkreślając, że pieniądze amerykańskich podatników nie idą tylko na walkę z Rosjanami, ale też na ocalenie życia Ukraińców.

„Myślę, że ocalamy ostatnią nadzieję dla Europy i całego świata” – stwierdził ukraiński lider. Wytknął też krytykom wysłania przez USA amunicji kasetowej hipokryzję, wskazując, że nie słyszał podobnych głosów w sprawie użycia podobnej broni przez Rosję od samego początku wojny w 2014 roku.

Stwierdził też, że szczyt NATO był sukcesem dla Ukrainy i pochwalił Bidena za „świetny pomysł” zaproponowania przejściowych gwarancji bezpieczeństwa, które w środę zapowiedziała grupa G7.

„Na koniec szczytu, myślę, że mieliśmy wielki sukces, jeśli chodzi o tę Radę (NATO-Ukraina) i gwarancje bezpieczeństwa, o których zaczęliśmy rozmawiać jeszcze w Kijowie. Widzimy, że miał pan świetny pomysł, co do którego teraz G7 podjęła decyzję i są też inne kraje, które dołączą do decyzji G7. Myślę, że to bardzo pomoże i będzie miało prawdziwy efekt” – oświadczył Zełenski.

Amerykański prezydent zgodził się z Zełenskim, że pomoc Ukrainie ma szersze znaczenie, w tym ochronę niewinnych ludzi przed atakami Rosji, które „przypominają coś z XIV wieku”. Ale zwrócił też uwagę na to, jak sprawa ukraińska zjednoczyła Zachód.

„Nie mogę wystarczająco mocno tego podkreślić (…), ale sytuacja, w której (premier Japonii Fumio) Kishida zwiększa swój budżet obronny i (…) bezpośrednio angażuje się w to, co się dzieje na Ukrainie, jest niezwykłe” – powiedział Biden. „Smutne wieści są takie, że jesteście w tej sytuacji. Niesamowite wieści są takie, że to jednoczy świat” – dodał prezydent USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj