Sejmik nie zajął się uchwałą ws. odwołania zarządu województwa

MP Marszałek Cezary Przybylski

Z porządku obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zdjęto w czwartek punkt, w którym miała być głosowana uchwała ws. odwołania zarządu województwa dolnośląskiego wz. nieudzieleniem mu absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2022.

Na sesji sejmiku 18 maja zarząd woj. dolnośląskiego nie uzyskał wotum zaufania i absolutorium za 2022 r. Radni sejmiku głosowali remisowo: 18 z koalicji było za, 18 z opozycji sprzeciwiło się. Do uzyskania poparcia potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Głosowania m.in. nad bieżącymi zmianami w tegorocznym budżecie województwa również zakończyły się remisem (18 do 18) i z tego powodu nie przegłosowano np. ponad 5,7 mln zł na ratę spłaty kredytu wziętego na wybudowany szpital w poprzedniej kadencji czy na dofinansowanie szkół i działań dla dzieci.

Zgodnie w ustawą o samorządzie, jeśli sejmik nie przyjmie uchwały o wotum zaufania lub absolutorium, to nie doprowadza to automatycznie do odwołania zarządu województwa. Można to było zrobić na kolejnej, zwołanej po dwóch tygodniach sesji, ale w 36-osobowym sejmiku potrzeba do odwołania 22 głosów. Opozycja na razie nie ma takiego poparcia, ponieważ będące w koalicji rządzącej Prawo i Sprawiedliwość ma 14 radnych, a Bezpartyjni i Samorządowcy – 4. Stracili w koalicji większość ponad dwa lata temu, gdy odeszło z BiS dwóch radnych. Dotychczas jednak w ważnych głosowaniach koalicja zdobywała poparcie. Opozycję tworzą radni KO, Nowej.pl i Koalicji Samorządowej utworzonej z radnych, którzy zmienili barwy w trakcie kadencji.

Pierwsza próba odwołania zarządu województwa dolnośląskiego odbyła się podczas sesji sejmiku 3 czerwca. Wówczas za odwołaniem głosowało 16 radnych opozycji, a przeciw było 18 radnych koalicji. Na sali sesyjnej było wtedy 34 radny. Do odwołania zarządu potrzeba 22 głosów w 36-osobowym sejmiku. Po tym głosowaniu sesję przerwano. Została ona wznowiona w czwartek 13 lipca.

W międzyczasie Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła nieważność uchwały Sejmiku Woj. Dolnośląskiego o nieudzieleniu absolutorium dla zarządu województwa. RIO orzekła, że uchwała ta nie miała merytorycznego uzasadnienia.

Podczas wznowionej w czwartek sesji, w jej drugim punkcie, miała być głosowana uchwała ws. odwołania zarządu województwa dolnośląskiego wz. nieudzielaniem absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2022. Podstawą do przyjęcia tej uchwały miało być nieudzielenie absolutorium zarządowi województwa dolnośląskiego.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, powołując się na opinię prawną, zdjął z porządku obrad głosowanie nad odwołaniem zarządu województwa. Według tej opinii uchwała w tej sprawie nie może być głosowana, ponieważ RIO stwierdziło nieważność uchwały sejmiku woj. dolnośląskiego o nieudzieleniu absolutorium dla zarządu województwa.

Opozycja podnosiła podczas sesji, że orzeczenie RIO jest jeszcze nieprawomocne.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj