Gliński: Muzeum Narodowe we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski


Muzeum Narodowe we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski; od momentu powstania w 1947 i otwarcia w 1948 roku odgrywało bardzo ważną rolę w rozwoju wiedzy o sztuce – napisał w liście do uczestników uroczystości z okazji jubileuszu 75-lecia instytucji szef resortu kultury Piotr Gliński.

W uroczystych obchodach 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które odbyły się w czwartek w gmachu głównym muzeum wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski zwrócił uwagę, że data 13 lipca to nie dzień, w którym dokonano w 1948 roku oficjalnego powołania muzeum, bo to – jak wskazał – nastąpiło 28 marca 1947 roku. Nie jest to też dzień – jak mówił – kiedy odbyła się uroczystość jego uruchomienia, gdyż miało to miejsce 11 lipca 1948 roku.

„Jest to natomiast dzień, w którym pierwsi widzowie mogli przekroczyć progi zaadaptowanego do celów muzealnych budynku dawnego zarządu prowincji śląskiej, a odbudowywanego jeszcze przez kolejne trzy lata. To jest dla nas ten moment, w którym nasza instytucja, najpierw jako muzeum państwowe, od 1950 roku muzeum śląskie, od 1970 roku muzeum narodowe, a dzisiaj państwowa placówka muzealna zaczęła wypełniać swoje podstawowe, statutowe powinności” – wskazał Oszczanowski i podkreślił, że to właśnie obecność w tym miejscu zwiedzających uczyniło z tego budynku muzeum. „I takie poczucie powinności, służebności i chęci wypełniania pewnej określonej misji społecznej towarzyszy nam już nieprzerwanie od 75 lat” – mówił dyrektor.

Oszczanowski zauważył, że 75 lat funkcjonowania muzeum to wiek dostojny ale – jak stwierdził – w przypadku takiej instytucji „czymże może być te kilkadziesiąt lat, gdy zgodnie z ideą muzealną przychodzi nam się mierzyć z wiecznością”. „To przeświadczenie uczy nas bezustannie pokory i wzmaga poczucie skromności” – dodał.

Dyrektor podziękował przy tym wszystkim byłym i obecnym pracownikom wrocławskiego muzeum. „Tej wyjątkowej wdzięczności towarzyszy świadomość, że bez waszej pracy, pełnej profesjonalizmu i oddania nie byłoby tego, co jest w stanie dostarczyć i zaoferować społeczeństwu miasta, regionu, kraju, ale także Europy i świata dzisiejsze Muzeum Narodowe we Wrocławiu” – ocenił.

Oszczanowski dziękował też Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przypomniał, że od 1 lutego 2022 roku spełniło się marzenie wielu pokoleń muzealników wrocławskich i MNWr stało się instytucją państwową. Wyraził też wdzięczność byłemu organizatorowi muzeum – samorządowi województwa a także władzom miasta.

List do uczestników uroczystości skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, a odczytał go dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba.

Szef resortu kultury zwrócił w nim uwagę, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Polski. „Już od momentu powstania w 1947 i otwarcia w 1948 roku, odgrywała bardzo ważną rolę w rozwoju wiedzy o sztuce” – wskazał.

Minister podkreślił, że największą wartością MNWr są zbiory, które w wielu przypadkach stanowią najcenniejsze kolekcje polskie. Do nich – jak wskazał – zaliczyć należy m.in. sztukę średniowieczną, zbiory grafiki, rzemiosła, fotografię polską XIX-XX wieku oraz legendarną „Panoramę Racławicką”.

„Ponadto na szczególne wyróżnienie zasługuje kolekcja polskiej sztuki współczesnej – jedna z najbogatszych i najciekawszych w kraju, będąca dokumentacją wszystkich ważnych kierunków w plastyce od okresu międzywojennego do początku XXI wieku” – zauważył.

W jego ocenie, wartością nadzwyczajną muzeum są bez wątpienia jego pracownicy, którzy swoimi kompetencjami przyczyniają się do osiągnięć tej instytucji oraz podkreślają jej wysoką rangę w muzealnictwie polskim. „O tym, że muzeum jest instytucją wyróżniającą się z grona innych placówek muzealnych, świadczy fakt zaliczania go do czołówki najczęściej odwiedzanych w Polsce” – podkreślił w liście Gliński.

Przypomniał, że właśnie biorąc pod uwagę znaczenie muzeum dla szeroko pojętego polskiego dziedzictwa narodowego, pozytywnie zareagował na wniosek władz samorządowych województwa dolnośląskiego i zdecydował o przyjęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1 lutego 2021 r. obowiązków jedynego organizatora muzeum – już jako państwowej instytucji kultury. „Dzisiaj mogę jedynie potwierdzić, że była to jedyna słuszna decyzja” – ocenił.

Minister poinformował też, że nie bez związku z jubileuszem, Muzeum Narodowe we Wrocławiu otrzymało z MKiDN dotację celową w wysokości blisko 2,2 mln zł zakup pięciu wyjątkowych dzieł sztuki, w tym obrazu pędzla Olgi Boznańskiej, które wzbogacą wystawy stałe tej instytucji.

Podczas czwartkowych uroczystości osobom zasłużonym dla instytucji wręczono medale i odznaczenia przyznane m.in. przez resort kultury.

W czwartek po południu w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej zaplanowano również wernisaż wystawy „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)” zorganizowanej w ramach jubileuszu 75-lecia muzeum. Jest to pierwsza w historii muzealnictwa wystawa poświęcona temu tematowi. Prezentowanych jest na niej ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografię i instalacje wideo. Ekspozycję można zwiedzać do 14 stycznia.(PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj