Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mec. Roberta Nowaczyka

fot:youtube

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mec. Roberta Nowaczyka, warszawskiego adwokata związanego ze sprawą nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości w stolicy – dowiedziała się PAP.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna powiedział w piątek PAP, że prokuratura podjęła śledztwo w sprawie śmierci Nowaczyka.

Dopytywany, czy w tej sprawie działania zostały podjęte z własnej inicjatywy przez prokuraturę, czy wpłynęło w tej sprawie czyjeś zawiadomienie, odpowiedział, że są to działania podjęte samodzielnie przez prokuraturę po uzyskaniu informacji w tej sprawie.

Zaznaczył w rozmowie z PAP, że więcej szczegółów będzie mógł przekazać najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Adwokat zmarł w czwartek. Miał 55 lat. O śmierci Nowaczyka – jednego z głównych bohaterów afery reprywatyzacyjnej napisał portal tvnwarszawa.pl. O śmierci poinformował reprezentujący Nowaczyka w sądzie mecenas Jacek Gutkowski. „Otrzymałem informację od rodziny, że dziś około godziny 14 odszedł Robert Nowaczyk” – powiedział portalowi w czwartek mec. Gutkowski.

Zmarły w czwartek mecenas był jedną z dziewięciu osób, wobec których jesienią 2018 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia obejmujący wątki 15 reprywatyzowanych nieruchomości.

W lutym 2017 r. Nowaczyk został aresztowany, wyszedł z aresztu w sierpniu 2018 r. Według śledczych m.in. w zamian za wydanie w 2012 r. decyzji reprywatyzacyjnej ws. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70, Jakub R. miał przyjąć od adwokata wartą 2,5 mln zł korzyść majątkową w postaci udziału w nieruchomości w Kościelisku. Nowaczyk usłyszał zarzut wręczenia korzyści majątkowej, a ponadto zarzucono mu też oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

Nowaczyk był pełnomocnikiem lub wprost beneficjentem w sprawach dotyczących m.in. reprywatyzacji przy ul. Poznańskiej 14, ul. Marszałkowskiej 43, ul. Mokotowskiej 63 i Chmielnej 70. Uczestniczył także w 46 procesach zwrotu nieruchomości w naturze. W latach 2010-15 m.st. Warszawa wypłaciło ponad 119 mln zł odszkodowań klientom mecenasa, w tym ok. 70 mln zł na rzecz osób jemu najbliższych.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj