Wrocław: Radni odrzucili petycję mieszkańca, aby całe miasto objąć nocnym zakazem sprzedaży alkoholu

radni.jpg

Wrocławscy radni nie uwzględnili w czwartek petycji jednego z mieszkańców, aby całe miasto objąć nocnym zakazem sprzedaży alkoholu. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje we Wrocławiu od 2018 r. na Starym Mieście.

W petycji mieszkańca zapisano, że nocny zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać od godz. 22 do 6 rano na terenie całego miasta. Rada Miasta Wrocławia nie uwzględniła w czwartek tej petycji. Radni doszli do wniosku, że miasto przeprowadzi w pierwszej kolejności szerokie konsultacje z Radami Osiedli okalających osiedle Stare Miasto, gdzie już taki zakaz obowiązuje.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskie Wrocławia Czesław Cyrul (Lewica) przypomniał, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu obowiązuje od 2018 r. na Starym Mieście. Radny przypomniał, że uchwała wprowadzająca ten zakaz została zaskarżona przez właścicieli sklepów sprzedający alkohol. Uchwała obowiązuje, ale sprawa nadal toczy się od pięciu lat w sądach administracyjnych.

„Z badań wynika jednoznaczne, że po wprowadzeniu tego zakazu zmniejszyła się liczba interwencji związanych z nadużywaniem alkoholu i burd na terenie Starego Miasta. Tym niemniej w ubiegłym roku do izby wytrzeźwień trafiły prawie 3 tys. osób, do szpitali 290 osób, a do policyjnych izb zatrzymań około 500 osób – przy czym większość zbierana była z terenu Starego Miasta i terenu okalającego dzielnicę Stare Miasto” – mówił Cyrul.

Radny przytoczył też badania sondażowe, z których wynika, że 70 proc. mieszkańców Wrocławia uważa, że należy ograniczać nocną sprzedaż alkoholu. „Ale jednocześnie widać przy tym, że mieszkańcy nie chcą, żeby na odległych dzielnicach, osiedlach taki zakaz był wprowadzany – za tym opowiada się tylko 7 proc. mieszkańców” – mówił Cyrul.

Dodał, że po wprowadzeniu nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na Stary Mieście dzielnica ta została „otoczona kordonem sklepów z nocną sprzedażą alkoholu”. „Chodzi o takie dzielnice jak Szczepin, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przemieście Świdnickie. Dlatego miasto proponuje, aby w pierwszej kolejności zająć się tymi osiedlami okalającymi Stare Miasto; aby tam wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży alkoholu i zobaczyć, co się będzie działo dalej” – mówił Cyrul.

Radny poinformował, że jesienią tego roku miasto wystąpi z propozycją uchwały w tej sprawie. „Ta uchwała zostanie skonsultowana z radami osiedli” – mówił Cyrul.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj