Guterres: setki milionów ludzi zapłacą cenę za decyzję Rosji w sprawie porozumienia zbożowego

rosja.jpg

Setki milionów ludzi zapłacą cenę za zerwanie przez Rosję Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej – powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zakwestionował też podawane przez Rosję powody wycofania się z porozumienia.

„Inicjatywa Czarnomorska (…) była liną ratunkową dla globalnego bezpieczeństwa żywności i sygnałem nadziei dla świata w tarapatach (…). Ostatecznie uczestnictwo w tym porozumieniu jest wyborem. Ale zmagający się z trudnościami ludzie wszędzie w krajach rozwijających się nie mają wyboru” – powiedział Guterres w wystąpieniu dla mediów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. „Setki milionów ludzi, konsumentów, którzy stają w obliczu rosnących cen żywności, (…) zapłaci za to cenę” – dodał.

Guterres zaznaczył, że w wyniku poniedziałkowego oświadczenia Rosji jeszcze tego samego dnia ceny zbóż poszły w górę, zaś decyzja Rosji o zerwaniu porozumienia „zadaje cios ludziom w potrzebie”. Zapowiedział też, że bezpieczeństwo żywności będzie głównym celem jego przyszłych działań.

Sekretarz generalny zakwestionował też główne powody podawane przez Rosję jako uzasadnienie wycofania się z porozumienia, m.in. argument, że zachodnie sankcje i wykluczenie państwowych banków z systemu SWIFT zaszkodziło rosyjskiemu eksportowi żywności. Portugalczyk powołał się przy tym na wypowiedzi rosyjskich oficjeli, że w wyniku specjalnego porozumienia ułatwiającego eksport rosyjskich zbóż i nawozów poziom eksportu tych produktów z Rosji niemal całkowicie powrócił do tego sprzed inwazji. Zaznaczył też, że wraz z UE wypracował porozumienie, które przywróciłoby Rosyjskiemu Bankowi Rolnemu dostęp do SWIFT.

„Jestem głęboko zawiedziony, że moje propozycje zostały zignorowane” – powiedział polityk.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj