Rzecznik: rząd federalny apeluje do Rosji w sprawie przedłużenia umowy zbożowej


Jak powiedziała zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Hoffmann, rząd federalny apeluje do Rosji o umożliwienie dalszego przedłużenia umowy na eksport zboża z Ukrainy. Konflikty „nie powinny być prowadzone na barkach najbiedniejszych na tej planecie”, stwierdziła Hoffmann, cytowana przez portal telewizji ARD.

Niemiecki rząd liczy również na to, że w przyszłości umowa nie zawsze będzie zawierana na krótki okres, ale że możliwy będzie eksport zboża z Ukrainy również w dłuższej perspektywie.

Hoffmann nie chciała komentować eksplozji na krymskim moście. Jednak w obliczu wojny na Ukrainie „ważne jest, aby jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że jest to wojna agresywna Rosji przeciwko pokojowej Ukrainie z naruszeniem prawa międzynarodowego”.

Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ.

Porozumienie to było już kilkakrotnie przedłużane, jednak MSZ Rosji oświadczyło w poniedziałek, że nie widzi możliwości kontynuowania tej inicjatywy.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj