W związku z oddaniem trasy na Nowy Dwór od września duże zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej

pixabay

W związku z oddaniem trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór od września wprowadzone zostaną duże zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Zmienią się m.in. trasy przejazdu ośmiu innych linii tramwajowych.

Po oddaniu do użytku trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) pojawią się dwie nowe linie tramwajowe, osiem zmieni swoje trasy, a 13 pozostanie bez zmian. 3 września, po uruchomieniu tramwaju na Nowy Dwór, skorygowana zostanie część tras komunikacji miejskiej, przede wszystkim tramwajów.

„Oddanie dwóch nowych strategicznych inwestycji – tramwaju przez Popowice oraz na Nowy Dwór – wymusza wprowadzenie szerokich zmian w komunikacji. O konieczności wprowadzenia wielu z nich wiemy od samych mieszkańców, którzy na bieżąco zgłaszają nam swoje potrzeby” – powiedziała Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Dwie nowe linie tramwajowe, które ruszą od września, to – 13 oraz 22. „Trzynastka” połączy nową pętlę Wrocław Nowy Dwór z pętlą Stadion Olimpijski na Wielkiej Wyspie. Z TAT-u przez ul. Śrubową tramwaj dojedzie do Legnickiej, a dalej przez pl. Jana Pawła, Dominikański, Grunwaldzki do Stadionu Olimpijskiego.

„Do centrum miasta z Nowego Dworu dojedziemy tą linią w około 20 minut. 75 procent jej trasy prowadzi wydzielonym torowiskiem i co więcej, łączy ona istotne węzły przesiadkowe w mieście” – powiedziała Kozłowska-Święconek.

Z kolei linia 22 będzie kursować w relacji Tarnogaj–Pilczyce. Tramwaje tej linii pojadą przez Dworzec Główny, pl. Jana Pawła II i obok Centrum Obsługi Mieszkańca w Galerii Handlowej Magnolia.

Na Nowy Dwór pojedzie również tramwaj nr 23. Linia ta kursować będzie w relacji Nowy Dwór–Kowale i będzie łączyła następujące węzły przesiadkowe: pl. Orląt Lwowskich, Arkady (Capitol), Dworzec Główny, Galeria Dominikańska, pl. Bema, Nowowiejska i Kromera. Na nowych przystankach na trasie autobusowo-tramwajowej (TAT) tramwaj pojawiać się będzie co 6 minut – podał wrocławski magistrat.

Po wrześniowych zmianach trasy ośmiu linii tramwajowych zostaną skorygowane. Kozłowska-Święconek podkreśliła, że siatka połączeń tramwajowych nie był właściwie zmieniana od 20 lat. „Oddanie dwóch nowych strategicznych inwestycji – tramwaju przez Popowice oraz na Nowy Dwór – to najlepszy moment na reorganizację. Zmiany wynikają z potrzeb transportowych mieszkańców, a te znamy z badań. Wiemy, gdzie ludzie jeżdżą i które połączenia są najintensywniejsze” – uważa urzędniczka.

Oddanie do użytku nowej trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) na Nowy Dwór wiąże się też z przemodelowania siatki połączeń autobusowych „Zmiany dotyczą głównie rejonu Nowego Dworu, Kuźnik i Muchoboru Wielkiego oraz częściowo Leśnicy i Oporowa. Wynikają nie tylko z otwarcia TAT-u, ale również z oddania do użytku nowej drogi, czyli al. 11 Listopada – od ul. Kosmonautów do ul. Brzezińskiego. Dzięki niej autobusy ominą przejazd kolejowy na ul. Żernickiej, przez co czasy ich przejazdu będą bardziej niezawodne” – powiedział Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Inaczej będą kursować autobusy na siedmiu liniach. Wprowadzona zostanie też nowa linia o numerze 152.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj