Minister Gliński i izraelski minister ds. diaspory rozmawiali m.in. o współpracy w sprawie wymiany młodzieży

Izrael.jpg

Kwestie dotyczące instytucji pamięci, współpracy w dziedzinie polsko-izraelskiej wymiany młodzieży oraz organizacji wizyt studyjnych dla specjalistów z Polski i Izraela – były wśród tematów spotkania szefa MKiDN Piotra Glińskiego z izraelskim ministrem ds. diaspory i walki z antysemityzmem Amichaiem Chiklim.

Jak przekazało ministerstwo kultury, ministrowie spotkali się we wtorek w Warszawie.

Gliński i Chikli omawiali m.in. kwestie dotyczące instytucji pamięci, a także współpracy w dziedzinie polsko-izraelskiej wymiany młodzieży oraz organizacji wizyt studyjnych dla specjalistów z obu krajów – zarówno na terenie Polski, jak i Izraela.

Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach podpisali 22 marca w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen. W lipcu za ratyfikacją tej umowy opowiedział się polski parlament.

Podczas spotkania ministrowie podkreślili też – jak poinformował resort kultury – „zapomnianą rolę Żydowskiego Związku Wojskowego oraz konieczność upamiętnienia tej organizacji”.

„Minister Piotr Gliński przypomniał też o filmie +Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym+ w reżyserii Jolanty Kessler, który powstał z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim i był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – przekazał resort kultury.

Według MKiDN, Chikli „zapewnił, że państwo Izrael stanowczo potępia wszelkie incydenty wymierzone w chrześcijan w Jerozolimie”.

W ubiegłą sobotę dwóch mieszkańców Jerozolimy zostało aresztowanych pod zarzutem zdewastowania Klasztoru Polskich Sióstr Elżbietanek (Nowy Dom Polski).

Na Starym Mieście w Jerozolimie wzrosła w ostatnim czasie liczba antychrześcijańskich incydentów. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich ultranacjonalistów.

W maju podczas demonstracji ortodoksyjnych Żydów przeciwko wydarzeniu z udziałem chrześcijan na Starym Mieście sfilmowany został wiceburmistrz Jerozolimy Arieh King, jak wraz z innymi osobami krzyczał: „Misjonarze wracajcie do domu!”. Izraelskie MSZ, odnosząc się do tego protestu, potępiło „wszelkie szkody dla wolności wyznania i kultu w Jerozolimie”. Prezydent Izraela Izaak Herzog potępił nasilające się ataki na chrześcijan w Izraelu, a zwłaszcza w Jerozolimie, nazywając je „prawdziwą hańbą”, a w czerwcu główny sefardyjski rabin Jerozolimy Szlomo Amar potępił nękanie chrześcijan stwierdzając, że „takie zachowanie jest surowo zabronione”.

Podczas wtorkowego spotkania ministrowie Gliński i Chikli poruszyli także temat niewypłaconych Polsce przez Niemcy odszkodowań za starty poniesione w wyniku II wojny światowej. „Minister kultury Piotr Gliński wręczył izraelskiemu ministrowi raport o polskich stratach wojennych. W związku ze zbliżającą się uroczystością Beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września br. w Markowej, prof. Piotr Gliński zaprosił stronę izraelską do udziału w tym ważnym wydarzeniu” – głosi komunikat resortu kultury. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj