Pentagon ogłosił nowy pakiet broni dla Ukrainy wart 1,3 mld dol., w tym dodatkowe systemy NASAMS


Pentagon ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1,3 mld dolarów. W ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative USA zakupią m.in. cztery dodatkowe systemy obrony powietrznej NASAMS, amunicję artyleryjską do posowieckich dział i drony kamikaze Phoenix Ghost i Switchblade.

„Ten pakiet USAI pokazuje zaangażowanie USA, by sprostać pilnym potrzebom Ukrainy poprzez dostarczanie kluczowych zdolności w krótkim terminie i jednocześnie budować trwałe zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej perspektywie” – napisano w komunikacie ministerstwa.

Na liście sprzętu, który USA zakupią dla ukraińskiej armii, są m.in. dodatkowe cztery systemy obrony powietrznej NASAMS (w dodatku do obiecanych dotąd ośmiu), amunicja artyleryjska kalibru 152 mm używana w działach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne TOW, amunicja krążąca Phoenix Ghost i Switchblade, precyzyjne rakiety lotnicze, systemy przeciwdronowe, 175 pojazdów technicznych i sprzęt łączności.

Ze względu na użyty przy tej transzy tryb, polegający na pozyskiwaniu uzbrojenia od producentów i innych państw, czas dostaw niektórych jednostek sprzętu może być długi – dotyczy to przede wszystkim NASAMS.

Wraz z nowym pakietem łączna wartość przekazanego i obiecanego przez USA sprzętu wojskowego dla Ukrainy wynosi 42,6 mld dolarów.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj