Zalewska apeluje o podjęcie działań przywracających „porządek i równowagę” na rynku owoców miękkich w UE

EP Plenary session - Presentation of the Fit for 55 package after the publication of the IPCC report

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała we wtorek zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy dla polskich producentów owoców miękkich.

„W związku z kolejną trudną sytuacją polskich rolników wynikającą z wojny na Ukrainie zwracam się do komisarza UE ds. handlu o pilne podjęcie działań przywracających porządek i równowagę na rynku owoców miękkich w UE – szczególnie malin. W tym obszarze produkcji rolnej powtarza się sytuacja, jaka zaistniała na rynku zbóż po niekontrolowanym udostępnieniu obszaru Unii Europejskiej dla zbóż produkowanych na Ukrainie” – zaznaczyła Zalewska.

„Szczególnie silne jest oddziaływanie ogromnych mas towaru napływających do krajów graniczących z Ukrainą. Wyjątkowa sytuacja występuje w Polsce, która jest największym producentem malin w UE. Niższa cena owoców miękkich z Ukrainy m.in. spowodowana jest niższą jakością produktów, wynikającą ze stosowania zabronionych na terenie UE środków ochrony roślin. Wnoszę więc o podjęcie niezbędnych działań, które wpłyną na ustabilizowanie cen skupu tych owoców, szczególnie poprzez wstrzymanie importu mrożonych owoców miękkich, szczególnie malin – gotowego produktu – ze strony ukraińskiej” – czytamy w interpelacji.

Eurodeputowana PiS pyta w niej, czy Komisja Europejska planuje przywrócenie stawek celnych na import malin i innych owoców miękkich z Ukrainy do państw członkowskich UE i zakazanie ich swobodnego importu. Ponadto Zalewska chce wiedzieć, czy pomoc udzielana Ukrainie podlega stosownym regulacjom i nadzorowi w obszarze rolnym, który jest regulowany na terenie UE, oraz jakie kroki planuje podjąć Komisja Europejska, aby rozwiązać trudną sytuację polskich producentów owoców miękkich.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj