Szef MSZ: samoloty F-16 pomogą nam zakończyć rosyjską blokadę naszych portów

ukraina.jpeg

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów – oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.

Szef MSZ wezwał kraje UE do aktywnych działań, aby pozbawić Rosję możliwości wpływu na ukraiński eksport – pisze portal RBK-Ukraina. Jak dodał Kułeba, idealnym scenariuszem byłoby całkowite zakończenie rosyjskiej morskiej blokady ukraińskich portów.

Według szefa ukraińskiej dyplomacji taka możliwość pojawi się, gdy Kijów otrzyma pierwsze eskadry F-16, które będą mogły patrolować przestrzeń powietrzną i szlaki morskie. Kułeba podziękował krajom, które biorą aktywny udział w koalicji lotniczej i zaapelował o jak najszybsze wdrażanie „wszystkich procedur”.

Ministrowie 11 państw NATO – Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii – powołali na ubiegłotygodniowym szczycie NATO w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16.

Centrum szkoleniowe dla ukraińskich wojskowych powstanie w Rumunii i zacznie funkcjonować w sierpniu. Zaangażowane kraje postanowiły udostępnić swoje obiekty, instruktorów i inny personel potrzebny do tego, by przeprowadzić treningi ukraińskich pilotów, techników i personelu pomocniczego. (PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj