Szef CIA: rebelia Prigożyna postawiła przed elitami w Rosji pytanie, czy „car jest nagi?”


Widzieliśmy, że funkcjonariusze rosyjskich służb i decydenci dryfowali zagubieni podczas trwania buntu Jewgienija Prigożyna i pojawiło się pytanie: „czy car jest nagi?” – powiedział dyrektor CIA Bill Burns podczas konferencji Aspen Security Forum w Kolorado. Stwierdził jednak, że Putin jest „absolutnym apostołem zemsty” i ukarze Prigożyna.

„To, co widzieliśmy, to rosyjskie służby bezpieczeństwa, rosyjskie wojsko, rosyjskich decydentów dryfujących przez te 36 godzin. Pytanie brzmiało: +czy car jest nagi?+, albo przynajmniej +dlaczego tak długo zajmuje mu ubranie się?+” – oświadczył Burns w czwartek, pytany o sprawę buntu Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera.

Szef Centralnej Agencji Wywiadowczej dodał, że epizod ten objawił słabości reżimu Putina oraz ponownie postawił pytania dotyczące osądu rosyjskiego dyktatora, jego „relatywnego oderwania od zdarzeń i nawet dotyczących jego niezdecydowania”. Stwierdził też, że byłoby szaleństwem, gdyby CIA nie skorzystała z „pokoleniowej” szansy, jaką poruszenie i niezadowolenie elit w Rosji daje dla pozyskiwania współpracowników.

„To, co było dla mnie niezwykłe, to sposób, w jaki Putin czuł się zmuszony, by zawrzeć układ ze swoim byłym dostawcą cateringu” – wskazał Burns. Dodał jednak, że uważa, iże koniec końców Prigożyna spotka kara.

„Putin jest kimś, kto generalnie uważa, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Z mojego doświadczenia wynika, że Putin jest ostatecznym apostołem zemsty, więc byłbym zaskoczony, gdyby Prigożyn uniknął dodatkowej odpłaty” – ocenił były ambasador USA w Moskwie.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj