Gosiewska o referendum: można dodatkowo zapytać o nadrzędność polskiej konstytucji nad prawem unijnym


Są sprawy o które warto byłoby zapytać przy okazji referendum ws. imigracji, to np. kwestia nadrzędności polskiej konstytucji nad prawem unijnym – mówiła w poniedziałek w Studiu PAP wicemarszałek Sejmu, członek komitetu politycznego PiS Małgorzata Gosiewska.

W czerwcu prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Gosiewska pytana o to, czy widzi potrzebę dodatnia kolejnego pytania do planowanego referendum ws. relokacji imigrantów odpowiedziała, że „są sprawy, o które warto byłoby zapytać”. „Na przykład kwestia nadrzędności polskiej konstytucji nad prawem unijnym. (…) Próbuje się to kwestionować, próbuje się nas zmusić do podległości w tym zakresie, a jednak to my mamy zdecydować co jest ważniejsze, czy prawo Unijne czy nasza własna konstytucja” – powiedziała.

Dopytywana o to czy jest szansa na pojawienie się takiego pytania odpowiedziała, że w komitecie politycznym PiS trwa w tej chwili dyskusja o tym, czy „powinno być jedno pytanie czy kilka, a jeśli tak to jakie”. „Nie ma decyzji, myślę że najbliższe dni tę decyzję przyniosą” – dodała.

Premier Mateusz Morawiecki w lipcu potwierdził, że rząd planuje przeprowadzić jednego dnia wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji imigrantów. Następnie Sejm przyjął nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym, która ma umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7-21.

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowały w czwartek odrzucenie noweli ustawy o referendum.

Cała rozmowa pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1600576,gosiewska-o-referendum-rozwazane-jest-dodatkowe-pytanie.html oraz https://wideo.pap.pl/ (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj