Żaryn: Tzw. bunt Prigożyna napełnił Rosjan obawami o stabilność Kremla


Tzw. bunt Prigożyna napełnił Rosjan obawami o stabilność Kremla – napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

„W weekend, w którym Prigożin +ruszył na Moskwę+, Rosjanie wypłacili z banków … 100 miliardów rubli (1,097 mld dolarów)” – podał Żaryn powołując się na publiczne dane Banku Centralnego Rosji.

„Tak duże zapotrzebowanie na gotówkę odnotowano ostatnio we wrześniu 2022 roku” – podkreślił.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że wypłaty w dniach 23-25 czerwca stanowiły jedną piątą wszystkich czerwcowych wypłat realizowanych przez klientów rosyjskich banków, co wynika z komentarza Banku.

„Do dziś nie jest jasne, jak oceniać działania Jewgienija Prigożina, na ile jego akcja była uzgodniona z Kremlem, a na ile była to próba osłabienia rosyjskiego reżimu lub też przejaw realnych tarć w obozie władzy” – napisał minister w KPRM.

„Jednak dane upublicznione przez rosyjski bank centralny wskazują, że w ocenie Rosjan sytuacja była niebezpieczna. Masowa wypłata gotówki w sytuacji kryzysowej wskazuje na realną panikę i niepewność co do rozwoju wydarzeń w Rosji” – ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Według niego wygląda na to, że w odczuciu społecznym działania Prigożina uderzyły bardzo mocno w wizerunek Kremla, poddając w wątpliwość w oczach Rosjan wiarygodność władz i samego Putina.

„Dla elit Kremla to bardzo niebezpieczne tendencje” – stwierdził w InfoAlercie Żaryn.

Poniedziałek to 516. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja trwa od 24 lutego 2022 r. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj