W gminie Wołów policja zatrzymała transport nielegalnym odpadów


Policja oraz inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ we Wrocławiu zatrzymali we wtorek w gminie Wołów (Dolnośląskie) nielegalny transport odpadów, w tym niebezpiecznych. W sprawie zatrzymano pięć osób.

Dolnośląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Mariusz Wojewódka poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, że WIOŚ od pewnego czasu dysponował informacjami o miejscu nielegalnego składowana odpadów, w ty odpadów niebezpiecznych. „Odpady były tam zwożone w nocy; dzięki współpracy WIOŚ z policją udało się ustalić sprawców i doprowadzić do zatrzymani transportu” – powiedział Wojewódka.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu inspektora Robert Frąckowiak podał, że we wtorek zatrzymano pięć osób, które „zajmowały się nielegalnym składowanie odpadów”. „Więcej informacji o tej sprawie, dla dobra śledztwa, dziś nie możemy przekazać” – dodał policjant.

Według ustaleń PAP nielegalny transport odpadów został zatrzymany w jednej z miejscowości w gminie Wołów. Proceder, przez dłuższy czas, miał być prowadzony przez jedną z firm.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił podczas konferencji prasowej, że służby prowadzą na terenie województwa dolnośląskiego postępowania związane z nielegalnym deponowaniem odpadów. „Niestety zyski związane z nielegalnym składowaniem odpadów są duże i skłaniają niektóre firmy do podejmowania nielegalnych działań” – mówił wojewoda.

Obremski podkreślił, że nielegalne składowanie odpadów często prowadzone jest „pod przykrywką”. „Mamy jakąś formę działalności, jakieś hale, w który ma się odbywać jakaś produkcja, a w rzeczywistości gromadzone są tam odpady” – mówił wojewoda.

Inne składowiska to – jak mówił Obremski – zaszłości z lat 80. czy 90. XX w. „Te składowiska są systematycznie likwidowane, przy czym jest to zadanie własne samorządów” – mówił wojewoda.

Dolnośląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Mariusz Wojewódka podał, że WIOŚ prowadzi obecnie na Dolnym Śląsku kilkanaście postępowań ws. nielegalnego składowana odpadów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj