W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

26.09.2021 WARSZAWA CENTRALNE UROCZYSTOSCI SWIETA WOT SWIETO WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ MSZA I UROCZYSTOSC Z PRZEKAZANIEM SZTANDAROW NA PLACU PILSUDSKIEGO W WARSZAWSIE FOT.BARTEK SYTA

W Legnicy, w ciągu dwóch, trzech lat, powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W poniedziałek w obecności marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministra obrony narodowe Mariusza Błaszczaka podpisano list intencyjny w tej sprawie.

List intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej podpisali dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz i prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek.

Obecna na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że przed laty Legnica nazywana była „małą Moskwą”. „Tutaj przez lata stacjonowały wojska sowieckie” – dodała. „Dziś, nareszcie, w Legnicy będą wojska polskie, z czego się ogromnie cieszymy, bo dla Legnicy i dla naszego regionu to jest wielka nobilitacja” – podkreśliła.

„Dziś bez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trudno sobie wyobrazić codzienne życie, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo” – mówiła marszałek Sejmu. „My do bezpieczeństwa przywiązujemy ogromną wagę, a dziś w sposób szczególny” – dodała i wymieniała szereg działań WOT, które przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa m.in. podczas pandemii COVID-19 czy przy granicy polsko-białoruskiej.

Marszałek Witek wyraziła nadzieję, że dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu będziemy czuć się bezpiecznie w regionie, a szef MON będzie zachęcał żołnierzy WOT do wstąpienia do Wojska Polskiego. „Mam nadzieję, że zasilicie polskie Siły Zbrojne” – mówiła do zgromadzonych na uroczystości.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że „obecność Wojska Polskiego jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w każdej części kraju”. Dodał, że bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Błaszczak dziękował także wszystkim młodym osobom, które zdecydowały się wstąpić do WOT. Przypomniał, że w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są już trzy bataliony i właśnie rozpoczyna się formowanie 4. legnickiego batalionu.

Szef MON dziękował również władzom samorządowym za dobrą współpracę. „Szczególnie chciałbym podkreślić dobrą współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną” – dodał.

Mówił, że podstawową korzyścią uzyskiwaną dzięki tej współpracy jest bezpieczeństwo, ale jednocześnie podkreślał, że potrzebne są inwestycje w koszary. „Infrastruktura wojskowa w Polsce rozbudowuje się, staramy się być elastyczni, szukamy takich rozwiązań, które są niekonwencjonalne i pozwolą nam przyspieszyć proces budowy koszar” – mówił.

Dodał, że LSSE dysponuje nieruchomością i możliwościami budowy koszar. „Wojsko Polskie na przestrzeni kilku lat spłaci tę inwestycję. To jest bardzo rozsądny mechanizm i rzeczywiste przyśpieszenie naszych wspólnych działań. Robimy to dla mieszkańców Legnicy i województwa dolnośląskiego” – mówił Błaszczak.

Dowódca WOT gen. Bryg. Maciej Klisz podkreślił, że w Legnicy brakuje „zasobów infrastrukturalnych dla WOT”. „Porozumienie, list intencyjny daje szansę na to, że będziemy mieć koszary. Koszary dla żołnierza to jest drugi dom, tu żołnierz pracuje, służy i odpoczywa, przechowuje swój sprzęt i przygotowuje się od działania” – mówił generał.

Dodał, że w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialne służy ponad 2 tys. żołnierzy, z czego 10 proc. to żołnierze Legnicy i powiatu legnickiego.

Prezes LSSE Przemysław Bożek przypomniał, że 16 lat temu zlikwidowano w Legnicy ostatnią jednostkę wojskową. „W ciągu dwóch, trzech lat wojsko polskie będzie ponownie w Legnicy” – powiedział Bożek.

Utworzenie w Legnicy obiektu szkoleniowego dla wojska jest wspólną inicjatywą LSSE, 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz lokalnych samorządów. Pomysł na utworzenie struktury WOT w Legnicy powstał w 2022 r.

Na terenie Legnicy w ciągu dwóch, trzech lat ma powstać hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Według zapisu listu intencyjnego, obowiązki inwestora w procesie budowy będzie realizować LSEE. Kompleks wojskowy ma składać się m.in. z budynku koszarowo-biurowego, garażu z warsztatem, biura przepustek, wartowni i krytej strzelnicy.(PAP)

autorzy: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj