Borrell: profanacja Koranu lub innej księgi uważanej za świętą jest obrazą i prowokacją


Profanacja Koranu lub innej księgi uważanej za świętą jest obrazą, brakiem szacunku i wyraźną prowokacją – napisał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że poszanowanie różnorodności jest podstawową wartością UE i obejmuje to szacunek dla innych wspólnot religijnych.

Mała grupa demonstrantów podpaliła w poniedziałek egzemplarze świętej księgi muzułmanów przed ambasadami Iraku, Turcji i Egiptu w Kopenhadze. Spalenia Koranu dokonał też w Sztokholmie przed meczetem 37-letni imigrant z Iraku, który twierdzi, że w swojej ojczyźnie był prześladowany.

Borrell napisał, że w związku z niedawnymi czynami osób w Europie, które obraziły wielu muzułmanów, UE ponownie stanowczo i zdecydowanie odrzuca wszelkie formy podżegania do nienawiści religijnej i nietolerancji.

„Poszanowanie różnorodności jest podstawową wartością Unii Europejskiej. Obejmuje to szacunek dla innych wspólnot religijnych. Profanacja Koranu lub jakiejkolwiek innej księgi uważanej za świętą jest obrazą, brakiem szacunku i wyraźną prowokacją. W Unii Europejskiej nie ma miejsca na przejawy rasizmu, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji” – wskazał szef dyplomacji.

„Nadal opowiadamy się za wolnością religii lub przekonań oraz wolnością słowa, za granicą i w kraju; ale nie wszystko, co jest legalne jest etyczne. Teraz jest czas, aby stanąć razem dla wzajemnego zrozumienia i szacunku. Te czyny popełniane przez indywidualnych prowokatorów przynoszą korzyści tylko tym, którzy chcą podzielić nas i nasze społeczeństwa” – podsumował Borrell.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj