Czechy pozywają Rosję do sądu w Pradze w sprawie nieruchomości


Służba Dyplomatyczna, firma podległa Ministerstwu Spraw Zagranicznych Czech, złożyła pozew do Sądu Miejskiego w Pradze przeciwko Rosji – poinformował w środę resort dyplomacji. Domaga się zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia za ostatnie trzy lata w kwocie przekraczającej 2,2 mln euro.

„Możemy potwierdzić, że Służba Dyplomatyczna, organizacja wspierająca Ministerstwo Spraw Zagranicznych, złożyła dziś pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w Sądzie Miejskim w Pradze. Pozew dotyczy bezpodstawnego wzbogacenia w ciągu ostatnich trzech lat w wysokości ponad 53 mln koron (2,2 mln euro). Podjęliśmy ten krok, ponieważ do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na wezwanie przedsądowe. Nie będziemy ujawniać dalszych szczegółów” – oświadczył minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky.

Szef czeskiego MSZ już w maju br. zapowiadał podjęcie kroków prawnych przeciwko Rosji. Rząd unieważnił wtedy dziewięć uchwał z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, które powierzały ówczesnemu Związkowi Radzieckiemu nieruchomości do bezpłatnego użytku w celach dyplomatycznych. Przeprowadzona przez resort analiza wykazała, że spośród 42 nieruchomości m.in. w Pradze, Brnie i Karlowych Warach, dziesiątki są wykorzystywane w celach inne niż dyplomatyczne.

Czeskie MSZ wezwało Rosję do sprecyzowania sposobu ich wykorzystania i ostrzegło przed konsekwencjami finansowymi.

W Ambasadzie Rosji w Pradze pracuje obecnie sześciu dyplomatów.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj