Kaleta: Polska wielokrotnie wzywała Niemcy, by odebrały odpady; kolejnym krokiem – skarga do TSUE


Polska wielokrotnie wzywała Niemcy, żeby odebrały zalegające nielegalnie w Polsce odpady; kolejnym krokiem, w świetle prawa unijnego, jest skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chcemy stwierdzenia, że Niemcy naruszają prawo unijne – powiedział w środę w Studiu PAP wiceszef MS Sebastian Kaleta.

Wcześniej tego dnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że Polska złożyła do Komisji Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione z tego kraju odpady. Jak poinformowała, to pierwszy krok postępowania przed skargą do TSUE. Chodzi o 35 tys. ton odpadów na siedmiu składowiskach. Moskwa wskazywała, że Polska wielokrotnie interweniowała u zachodniego sąsiada na poziomie landowym, federalnym, „nawołując do zabrania tych niemieckich śmieci, które nielegalnie zalegają na polskiej ziemi”. „Zostaliśmy pozostawieni bez wyboru” – zaznaczyła.

O sprawę pytany był w środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. „Polska wielokrotnie wzywała Niemcy, żeby odebrały śmieci. Dlatego kolejnym krokiem, w świetle prawa unijnego, jest skarga do TSUE” – powiedział.

„W pierwszej kolejności chcemy stwierdzenia, że Niemcy naruszają prawo unijne. Niestety, ale większość zalegających nielegalnie w Polsce odpadów, pochodzi z Niemiec” – zaznaczył.

Kaleta wskazywał, że prawo unijne jest takie, że – kto nielegalnie wywozi odpady i zostało to wykryte – jest odpowiedzialny za to, żeby te odpady odbierać. „A Niemcy odmawiają odbierania tych śmieci” – zauważył. W dalszej kolejności, mówił Kaleta, wchodzi w grę odszkodowanie, pokrycie kosztów, które związane byłoby z utylizacją i z pokryciem kosztów środowiskowych.

Z przekazanych w połowie maja przez MKiŚ danych wynika, że w Gliwicach zalega 1300 ton odpadów z Niemiec, w Babinie – 450 ton, w Sarbii – 8700 ton, w Sobolewie 3360 ton, w Starym Jaworze – 1156 ton, a w Tuplicach 20000 ton.

Cała rozmowa dostępna jest pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1601551,gosc-studia-pap-sebastian-kaleta.html oraz https://wideo.pap.pl/ .(PAP)

Autor: Jarema Jamrożek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj