Rada NATO-Ukraina: Sojusz wzmacnia nadzór w regionie Morza Czarnego


NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji – poinformował w środę Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

„Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za swe niebezpieczne, eskalacyjne działania w regionie Morza Czarnego (…). Działania Rosji stanowią też istotne zagrożenie dla stabilności regonu Morza Czarnego, który ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusznicy wzmacniają wsparcie dla Ukrainy i zwiększają czujność” – zacytowano w komunikacie sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga.

Rada NATO-Ukraina zdecydowanie potępiła jednostronne wyjście Rosji z umowy zbożowej dotyczącej transportu przez Morze Czarne i „umyślne próby zatrzymania eksportu rolnego Ukrainy, od którego zależą setki milionów ludzi na świecie”.

Potępiono też ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na Odessę, Mikołajów i inne miasta portowe, w tym „cyniczny atak dronami na magazyny zbożowe w naddunajskim porcie Reni” przy granicy rumuńskiej.

„Rosja nadal wykazuje skrajny brak szacunku dla prawa międzynarodowego i dla ludzi na świecie, którzy są zależni od ukraińskiego zboża. Rosja swymi brutalnymi atakami zagraża cywilnym statkom, terroryzuje pokojowe miasta i niszczy elementy kulturowego dziedzictwa światowego” – podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, który przewodniczył posiedzeniu Rady.

Zaznaczył, że NATO solidarnie popiera sojuszników znad Morza Czarnego. „Nadal będziemy się chronić nawzajem i nadal będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba” – zadeklarowano. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj