Magistrat ws. „trzonolinowca”: jeśli nadzór budowlany nakaże opuszczenie budynku, miasto zapewni lokale tymczasowe


Wrocławski magistrat zapewnił w środę, że jeśli nadzór budowalny nakaże opuszczenie mieszkań w modernistycznym bloku, tzw. „trzonolinowcu”, to wszyscy jego mieszkańcy otrzymają lokale tymczasowe.

W „trzonolinowcu” są 44 mieszkania, z czego niewielka liczba to lokale komunalne.

W poniedziałek mieszkańcy „trzonolinowca” zostali poinformowani przez zarządcę budynku o wynikach ekspertyzy dot. stanu technicznego bloku wybudowanego w latach 60. XX w. Ekspertyza została zlecona przez wspólnotę mieszkaniową, po tym, jak w styczniu tego roku nakazał jej sporządzenie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W ekspertyzie wskazano m.in. „jak najszybciej opróżnić budynek, ewakuując pozostający w nim mieszkańców, zabezpieczyć teren, opracować projekt naprawy lub rozbiórki budynku”.

Zarządca nieruchomości poinformował mieszkańców, że ekspertyza zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ten urząd może wydać kolejną decyzję nakazową, włącznie z obowiązkiem wykwaterowania lokali w budynku.

Zarządca nieruchomości zwołał na najbliższy poniedziałek zebranie wspólnoty mieszkaniowej w tej sprawie. W lokalnych mediach mieszkańcy „trzonolinowca” podkreślili, że nie spodziewali się, że ekspertyza wskaże na „radykalne rozwiązania” i nakaz opuszczenia mieszkań.

W środę wrocławski magistrat wydał oświadczenie w sprawie „trzonolinowca”. „Z niepokojem przyjęliśmy informację o wynikach ekspertyzy stanu technicznego budynku. Teraz dokument będzie analizowany przez Powiatowy Nadzór Budowlany, bo to do PINB-u należy podjęcie decyzji w tej sprawie” – napisano w oświadczeniu.

Przypomniano przy tym, że budynek należy od wspólnoty mieszkaniowej i tylko niewielka cześć z 44 mieszkań to lokale komunalne. „Mimo wszystko, jeśli nadzór budowlany nakaże opuszczenie budynku, Miasto tymczasowo zapewni lokal wszystkim jego mieszkańcom” – napisano.

Wrocławski magistrat przypomniał również, że decyzją Prezydenta Wrocławia „trzonolinowiec” został umieszczony w Gminnej Ewidencji Zabytków, czyli – jak podano – „+niższej+ formie ochrony zabytków”. „Aby jednak w pełni chronić budynek konieczny jest wpis do dolnośląskiego rejestru zabytków. I właśnie wszczęcie takiej procedury rekomendowała w piśmie do mieszkańców na początku roku Miejska Konserwator Zabytków. Miasto chce zresztą pomóc w merytorycznym przygotowaniu wniosku, tym bardziej, że biuro konserwatora ma już gotową tzw. Białą Kartę dla Trzonolinowca, czyli niezbędny dokument, by budynek uzyskał maksymalną ochronę konserwatorską” – napisano w oświadczeniu.

„Trzonolinowiec” to modernistyczny budynek, który powstał w latach 1961-1967 przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Blok ma 12 kondygnacji, są w nim 44 mieszkania. Podstawą konstrukcji budynku jest żelbetonowy trzony, na którym osadzono stropy na stalowych linach.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj