Prezydent na obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego


Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W niedzielę spotka się z Powstańcami Warszawskimi, w poniedziałek weźmie udział w mszy polowej i apelu pamięci, a we wtorek odda hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

W niedzielę w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent spotka się z bohaterami Powstania Warszawskiego i wręczy odznaczenia państwowe; przed spotkaniem Andrzej Duda złoży wiązankę przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W poniedziałek wieczorem głowa państwa weźmie udział w uroczystej mszy polowej na Placu Krasińskich, a następnie w apelu pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

We wtorek przed południem prezydent upamiętni ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie, a po południu złoży wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W godzinę „W” Andrzej Duda odda hołd Powstańcom przy Pomniku Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj