Muller: PO uczyniło z Polski eldorado śmieciowe w Europie


Platforma Obywatelska uczyniła z Polski eldorado śmieciowe w Europie; w latach 2008-2015 przywieziono do kraju 5,75 mln ton odpadów – przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek rzecznik rządu na Twitterze zamieścił grafikę z której wynika, że w czasie rządów PO-PSL w latach 2008-2015 na podstawie zezwoleń do Polski przywieziono 5,75 mln ton śmieci. Wykres informuje również, że podczas rządów PiS w latach 2016-2022 przywieziono do kraju 2,5 mln ton śmieci „wyłącznie do odzysku surowców np. ołów, cynk”.

„To rządy PO uczyniły z Polski eldorado śmieciowe w Europie. Podobnie jak w przypadku mafii VAT-owskich podjęliśmy też skuteczną walką z mafiami śmieciowymi. Przed 2016 r. nie było skutecznych mechanizmów kontrolowania podmiotów z gospodarki odpadowej. Niestety po błędach poprzednich rządów sprzątanie potrwa długo” – napisał Müller.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek również w czwartek przypomniał, że to jego ugrupowanie w 2016 r. wprowadziło zakaz importu śmieci komunalnych do Polski. „Przed 2016 r. nie było mechanizmów kontrolowania podmiotów gospodarki odpadowej, a niemieckie śmieci wlewały się w milionach ton do polski za przyzwoleniem PO” – napisał na Twitterze.

W środę Polska złożyła do Komisji Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione z tego kraju odpady; to pierwszy krok postępowania przed skargą do TSUE – poinformowała minister klimatu Anna Moskwa. Chodzi o 35 tys. ton odpadów na siedmiu składowiskach. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj