Premier: ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy


Ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy. Liczę, że przez długie lata, a może i dekady, będziemy fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski – mówił w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji w Gliwicach szef rządu został zapytany o likwidację Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” i zabrzańskiej kopalni Makoszowy”.

„Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i warunki geologiczne na Śląsku, każdy górnik o tym wie, powodują, że coraz trudniej jest wydobywać w sposób rentowny węgiel” – odpowiedział premier. Jak dodał, „dzieje się tak dlatego, że Unia Europejska – poprzez swoją politykę klimatyczną – nakłada ogromny podatek w postaci kosztów emisji CO2”. „To w połączeniu z coraz niżej będącymi pokładami powoduje, że coraz trudniej jest korzystać z węgla na Górnym Śląsku” – zaznaczył.

„My ochroniliśmy polskie kopalnie tam, gdzie tylko mogliśmy i będziemy robić to tak długo, jak będziemy u sterów władzy” – zadeklarował Morawiecki. „To jest dla nas bardzo ważne” – podkreślił. Przekonywał też, że „praca górników jest bezcenna”. „Chcę podziękować wszystkim górnikom za waszą wspaniałą pracę, za wasz wielki trud. Szczęść Boże waszej pracy” – mówił.

„Liczę na to, że jeszcze długie lata, a może i dekady, będziemy tutaj fedrować na Górnym Śląsku, ale jednocześnie dokonując takiej transformacji energetycznej, która leży w interesie Polski, a w interesie Polski leży to, abyśmy nie musieli kupować ropy i gazu – nie tylko od Ruskich, tego już nie robimy, to zrobił rząd Prawa i Sprawiedliwości – zrezygnowaliśmy z ruskiej ropy, ruskiego gazu, w przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej, ale żeby w ogóle nie musieć kupować tej ropy i tego gazu za 15-20 lat, a może i szybciej. Do tego potrzebna jest transformacja technologiczna, transformacja, którą przechodzimy” – podkreślił premier. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Marek Błoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj