Onkolog: rak nie wybiera, można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku należy się badać

CC0 Creative Commons

Rak nie wybiera, można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku należy się badać – podkreślił w sobotę specjalista onkologii dr Leszek Smorąg podczas Pikniku Zdrowia na kieleckim rynku.

Cytologia i mammografia, kontrola znamion na skórze czy badanie wzroku – szereg badań profilaktycznych można było wykonać w sobotę na Rynku w Kielcach, gdzie zorganizowano Piknik Zdrowia. Wydarzenie wspólnie przygotowały świętokrzyski oddział NFZ, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Fundacja Pokonaj Raka.

 

Do wykonywania badań profilaktycznych zachęcał dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. „Wcześnie wykryty rak to na pewno nie jest wyrok, a choroba do wyleczenia. Natomiast lekceważąc objawy, sami się skazujemy na ciężkie leczenie, które jest i okaleczające, i obciążające dla organizmu” – zaznaczył.

 

Dodał, że profilaktyka jest kluczem do długiego i zdrowego życia. „Kilka dni temu diagnozowałem 29-letnią pacjentkę z rakiem piersi. Zmianę wyczuwała od ponad roku, ale była przekonana, że w tym wieku nie zachoruje na nowotwór. Rak nie wybiera, można zachorować w każdym wieku i w każdym wieku należy się badać” – dodał specjalista.

 

„Pamiętajmy, że profilaktyka jest skierowana do ludzi, którzy nie mają żadnych objawów. Mam pacjentów, którzy dzięki badaniom wykonanym na takich piknikach żyją. Niektórzy przyszli konkretnie na piknik, aby sprawdzić stan zdrowia. Inni z kolei zostali zaproszeni przez znajomego, czy członka rodziny. Oni takim badaniom zawdzięczają życie” – zaznaczył.

 

Prezes Fundacji Pokonaj Raka Katarzyna Gulczyńska, zwróciła uwagę, że województwo świętokrzyskie wyróżnia się na tle pozostałych tym, że posiada specjalny cytomammobus.

 

„Smuci mnie jednak to, że jest mała liczba badań. 15 proc. uprawnionych kobiet wykonuje cytologię. Nie potrafimy doceniać tego, co mamy. Cytomammobus to jedyny taki pojazd w Polsce. Apeluję więc, aby korzystać z tej dobroci. Bądźmy zawsze o krok przed chorobą” – podkreśliła.

 

W niedzielę Piknik Zdrowia przeniesie się na plac przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pińczowie. Z badań profilaktycznych będzie można skorzystać od 12 do 17. (PAP)

 

Autor: Wiktor Dziarmaga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj