Szydło o wpisie D. Tuska: cyniczna, wyrachowana gra przeciwko Polsce

Anna Zalewska oraz Beata Szydło

To nie szaleństwo, gorzej – to cyniczna, wyrachowana gra przeciwko Polsce – tak wiceprezes PiS, b. premier Beata Szydło odniosła się do komentarza lidera PO Donalda Tuska ws. obecności wagnerowców na Białorusi.

Chodzi o wpis, który w niedzielę na Twitterze opublikował Donald Tusk. „Wygląda na to, że PiS szuka pomocy wagnerowców ze strachu przed wyborami. Marsz miliona serc wybije im te pomysły z głowy. Widzimy się wszyscy 1 października w Warszawie!” – napisał lider PO.

 

Jak podkreśliła Szydło na Twitterze, odnosząc się do wpisu Donalda Tuska, „obecność wagnerowców na Białorusi jest przedmiotem analiz ekspertów z całego świata – i obiektem zainteresowania mediów”. „Nic dziwnego, bo ostatnie dwa lata – poczynając od prób inwazji migrantów z Białorusi na Polskę – pokazały wszystkim, że musimy być przygotowani na wszelkie scenariusze”.

 

„Wagnerowcy mogą stanowić zagrożenie dla Ukrainy i granic krajów NATO. Nikt nie wie, jakie rozkazy wydał im Putin. Ale Donald Tuk już wie: to wszystko plan PiS” – napisała. „W komentarzach do tego wpisu Tuska najczęściej pada określenie, że oszalał. Lecz to nie szaleństwo, gorzej, to cyniczna, wyrachowana gra przeciwko Polsce” – oceniła.

 

Wpis Tuska komentował także szef sztabu PiS, europoseł Joachim Brudziński. „#KrulEU już o pani Joannie nie wspomina? Teraz jego marsz ma być odpowiedzią na wagnerowców? Rozumiem, że jak Tusk będzie u władzy to na granicy z Białorusią Polski będę bronić Frasyniuk z Ochojską, Jachirą, Starczewskim i Szczerbą. Szefem Policji będzie Lempartowa” – napisał.

 

Na sobotniej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki powiedział, że od dwóch lat Polska ma do czynienia z permanentnym atakiem na granicę, a tylko w tym roku było to 16 tysięcy prób nielegalnego jej przekroczenia przez imigrantów, których ściągają Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka i „chcą przepchać do Polski”. „Teraz sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Mamy informację, że ponad 100 najemników Grupy Wagnera przesunęło się w kierunku Przesmyku Suwalskiego niedaleko Grodna na Białorusi” – powiedział Morawiecki.

 

Według szefa rządu, „na pewno jest to krok w kierunku dalszego ataku hybrydowego na polskie terytorium”. „Będą pewnie przebrani za białoruską straż graniczną i będą pomagali nielegalnym imigrantom przedostać się na terytorium Polski, zdestabilizować Polskę, ale przypuszczalnie będą się też starali przeniknąć do Polski udając nielegalnych imigrantów, a to stwarza dodatkowe ryzyka” – powiedział. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj