Bp Lechowicz: powstańcy warszawscy bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności i sprawiedliwości


Powstańcy warszawscy bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności i sprawiedliwości – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podczas mszy św. na stołecznym placu Krasińskich, w przeddzień 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W intencji ojczyzny, powstańców warszawskich i mieszkańców stolicy odbyła się w poniedziałek na stołecznym placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego uroczysta eucharystia. Liturgii przewodniczył ordynariusz polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Koncelebrował ją biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W mszy św. wzięli udział uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele władz na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Obecni byli też m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

W homilii bp Lechowicz zwrócił uwagę, że „źródłem wojen, jak wskazuje na to historia ludzkości, jest niepohamowana żądza władzy i posiadania”. „Zazwyczaj towarzyszy jej pycha i buta, przekonanie o własnej nieomylności i prawie do wszystkiego, w tym również do panowania nad innymi – mówiąc inaczej, przypisywanie sobie atrybutów boskich, stawianie siebie w miejscu Boga” – powiedział biskup polowy WP. Podkreślił, że „lekceważenie Boga i deptanie tablic z Bożymi przykazaniami zawsze obraca się przeciwko człowiekowi, niekiedy prowadzi aż do wojny”.

Bp Lechowicz powiedział, że „powstańcy warszawscy bez wahania kładli na szali swoje życie w imię miłości, wolności i sprawiedliwości”. „Wszędzie obecne krzyże, kaplice, ołtarze wznoszone na warszawskich placach były, a niektóre z nich są nadal, widocznym przykładem wiary bohaterskich obrońców Warszawy w Boga oraz w zwycięstwo miłości nad nienawiścią, wolności nad niewolą, sprawiedliwości nad bezprawiem, wojny nad pokojem” – stwierdził.

Cytując słowa bpa Józefa Gawliny, który pełnił posługę biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych w latach 1933–1947, bp Lechowicz powiedział, że „mieszkańcy stolicy Polski w miejsce krzyża połamanego i splugawionego wznosili krzyże prawdziwe, kierując się przekonaniem, że człowiek odkupiony przez Chrystusa nie może być niewolnikiem człowieka”.

Bp Lechowicz zwrócił uwagę, że „nie tylko w czasie wojny, ale i w czasie pokoju, odczuwalny jest zamęt wokół wartości, które decydują o teraźniejszości i przyszłości tak poszczególnych ludzi jak i całych społeczeństw”.

„Jak nie zmarnować krwi wylanej na ulicach i placach naszej stolicy? Jak właściwie rozumieć wolność oraz sprawiedliwość i pokój, i zgodnie z tym rozumieniem postępować? Jak nie zmarnować duchowego kapitału Polski i Europy?” – pytał bp Lechowicz.

Podkreślił, że „życie oparte na Dekalogu i poszanowaniu Boga, życie w miłości, sprawiedliwości i pokoju jest drogą pewną ku trwałej wolności i niepodległości, sprawiedliwości i pokoju”.

Zaznaczył, że historia polskiego narodu, w tym Powstania Warszawskiego, potwierdza prawdę Ewangelii, że „to, co wielkie rodzi się z tego, co niepozorne; to, co słabe staje się źródłem mocy; to, co zdaje się być przegraną prowadzi ostatecznie do zwycięstwa”.

„Wspominając bohaterski zryw naszych rodaków sprzed 79 lat, ożywmy w sobie przekonanie, że również od każdego z nas niemało zależy – od każdego dnia przeżytego w przymierzu z Bogiem i ludźmi, w wolności i miłości, w sprawiedliwości i pokoju. Z tym przekonaniem niech idzie w parze nasz codzienny wysiłek, by – jak mówił powstaniec, zmarły niedawno śp. płk Kazimierz Klimczak – +Polskę wolną utrwalać i pielęgnować+” – podsumował bp Lechowicz.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj