Izrael/ 76 proc. ankietowanych opowiada się za sprzedażą broni Ukrainie


76 proc. ankietowanych mieszkańców Izraela uważa, że władze w Tel Awiwie powinny zgodzić się na sprzedaż Ukrainie systemów obrony przeciwrakietowej – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ambasady Ukrainy w Izraelu; jednocześnie ambasador Ukrainy ostrzega pielgrzymów udających się w tradycyjną pielgrzymkę na grób cadyka w Humaniu – poinformował portal gazety „Israel Hayom”.

24 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko sprzedaży izraelskiej broni Kijowowi. Ankieta przeprowadzona na zlecenie ukraińskiej misji dyplomatycznej przez ośrodek badawczy Geocartography Knowledge Group wykazała też, że niemal równo połowa pytanych (50,3 proc.) uważa, że w wojnie, którą Rosja rozpętała na Ukrainie Izrael wspiera Kijów. 43,5 proc. stwierdziło, że władze w Tel Awiwie są neutralne, a 6,2 proc. jest zdania, że Izrael opowiada się po stronie Rosji. Sondaż objął 500 respondentów w wieku powyżej 18 lat, a margines błędu wyniósł 4,8 proc. – napisała gazeta.

Respondentów zapytano również, czy premier Benjamin Netanjahu powinien odwiedzić Ukrainę i spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Około 55,8 proc. stwierdziło, że tak. 44,2 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko temu pomysłowi. „Israel Hayom” stwierdził, że Netanjahu i premier Węgier Viktor Orban są jedynymi szefami rządów w zachodnich demokracjach, którzy jeszcze nie odwiedzili Ukrainy od początku wojny.

„Jeśli Izrael nie chce pomagać chronić Ukraińców, może chciałby chronić swoich obywateli?” – zapytał na łamach „Israel Hayom” ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk, mając na myśli tysiące żydowskich pielgrzymów, którzy w połowie września tradycyjnie udadzą się na obchody judaistycznego nowego roku do położonego w centralnej części Humania. Pochowany jest tam cadyk Nachman z Bracławia, przywódca jednego z odłamów chasydyzmu. „Tysiące pielgrzymów przybędzie do Humania, a wszystkie rozmowy na temat zielonych korytarzy (bezpieczne drogi, którymi mieliby się poruszać pielgrzymi – PAP) są bez znaczenia, ponieważ nie jesteśmy w stanie ręczyć za ich bezpieczeństwo” – dodał dyplomata. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj