Niezależne media: od 2014 r. co najmniej 81 oligarchów wspierało lub wspiera armię

rosja.jpg

W okresie od 2014 roku co najmniej 81 oligarchów, znajdujących się na liście 200 najbogatszych obywateli Rosji, otwarcie wspierało armię tego kraju; tylko jeden spośród nich, Oleg Tinkow, miał odwagę wystąpić przeciwko inwazji na Ukrainę – ujawnił w poniedziałek niezależny rosyjski serwis Projekt.

Tylko w latach 2014-18 spółki kontrolowane przez oligarchów zawarły z ministerstwem obrony Rosji kontrakty na łączną sumę około 220 mld rubli, czyli blisko 10 mld zł. Rzeczywiste sumy są prawdopodobnie znacznie wyższe, ponieważ trudno o wiarygodne dane z ostatnich lat. Od 2017 roku Kreml zaczął obejmować szczegóły takich porozumień klauzulą tajności – powiadomił portal opozycyjnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

Wśród biznesmenów otwarcie współpracujących z armią znaleźli się najbogatsi i najbardziej znani oligarchowie, m.in.: Roman Abramowicz, Aliszer Usmanow, Giennadij Timczenko, Arkadij Rotenberg, Jurij Kowalczuk, Władimir Potanin i Aleksiej Mordaszow.

Na zachodnich listach sankcyjnych figuruje obecnie 80 oligarchów, ale tylko 14 zostało uznanych za osoby powiązane z Kremlem przez wszystkie najważniejsze państwa wspierające Ukrainę. Aż 34 biznesmenów pozostaje objętych wyłącznie sankcjami Kijowa – podkreślił Projekt.

Jak zaznaczono, zaledwie jeden oligarcha z listy Projektu, przebywający za granicą Tinkow, miał odwagę skrytykować inwazję Kremla na Ukrainę. W październiku 2022 roku biznesmen zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa, natomiast w lipcu 2023 roku jego nazwisko usunięto z listy sankcyjnej rządu Wielkiej Brytanii.

Niemniej, w poprzednich latach, gdy Tinkow jeszcze mieszkał w Rosji, otwarcie popierał Putina, a nawet przekonywał, że chciałby go widzieć jako „dożywotniego władcę i imperatora” – przypomniały opozycyjne media.

Pozostali oligarchowie milczą jak grób, a część z nich, m.in. Oleg Deripaska i Wiktor Wekselberg, wciąż bezpośrednio lub pośrednio finansuje produkcję uzbrojenia wykorzystywanego przez Rosję podczas wojny – dodali niezależni dziennikarze. (PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj